Głoście miłosierdzie z ambon

Kardynał Kazimierz Nycz prosił kapłanów, by dobrze wykorzystali najbliższy rok.

- Wejdźmy w nowy rok miłosierdzia, powiązany ze Światowymi Dniami Młodzieży i 1050. rocznicą Chrztu Polski, by naukę Kościoła  o miłosierdziu słychać było na ambonach, by słyszeli ją ludzie u kratek naszych konfesjonałów, by prawdę o miłosierdziu odczuwali ci, którzy ze swoimi skomplikowanymi sprawami przychodzą do kancelarii parafialnych - mówił kardynał Nycz.

- Pielgrzymka jest formą przygotowania zarówno do Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski jak i ogłoszonego przez papieża Franciszka Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia - podkreśla dyrektor wydziału duszpasterstwa ks. Tadeusz Sowa.

Konferencję o charakterze wprowadzenia do tych wydarzeń wygłosił do duchownych biskup opolski Andrzej Czaja.

Głoście miłosierdzie z ambon   Tomasz Gołąb /Foto Gość - Trzeba ciągle na nowo rozpalać charyzmat dany nam przez Boga. Życie jest takie, że i żar kapłaństwa przyprósza się z czasem popiołem i trzeba się pochylić, by go na nowo rozdmuchać. Chcemy to robić zwłaszcza w przededniu Roku Miłosierdzia, gdy w Polsce będziemy przeżywać 1050. rocznicę Chrztu Polski. Rozpalamy ten żar kapłaństwa w roku, w którym papież przyjedzie, by spotkać się w Krakowie i Warszawie z młodym kościołem. Musimy dać świadectwo tego Kościoła i przeżyć z młodzieżą świata, co znaczy "jeden, powszechny i apostolski Kościół" na całym świecie - mówił kardynał Kazimierz Nycz, prosząc kapłanów zwłaszcza o świadectwo miłosierdzia Bożego.

 - Kościół pokazuje swoje oblicze, gdy jest miłosierny. Papież Franciszek nie pomija sprawiedliwości. Ale mówi, że jeżeli Bóg zatrzymałby się tylko na sprawiedliwości, przestałby być Bogiem, a stałby się jak każdy z ludzi. To bardzo mocne słowa. Wejdźmy w nowy rok miłosierdzia, powiązany ze Światowymi Dniami Młodzieży i 1050. rocznicą Chrztu Polski tak, by naukę Kościoła  o miłosierdziu słychać było na ambonach, by słyszeli ją ludzie u kratek naszych konfesjonałów, by prawdę o miłosierdziu odczuwali ci, którzy ze swoimi skomplikowanymi sprawami przychodzą do kancelarii parafialnych. Byśmy wreszcie wszyscy zrozumieli, że ten rok musi nas zaprowadzić we wszystkie miejsca, w których człowiek potrzebuje pomocy. Idźmy wychwalać Pana z wielkim przekonaniem, że wielkie jest jego miłosierdzie - powiedział w homilii metropolita warszawski, dodając że najbliższy rok jest zadany, jako czas ożywienia Kościoła.

Głoście miłosierdzie z ambon   Tomasz Gołąb /Foto Gość Kard. Kazimierz Nycz poprosił kapłanów o poszerzenie możliwości spowiedzi w parafiach i kościołach, także zakonnych i rektoralnych: w ciągu tygodnia i w niedzielę.

- Ci, którzy zastawiali się, czy można spowiadać podczas Mszy św. dziś mają w Europie puste Kościoły. Musimy stworzyć warunki, by sakrament ten był sprawowany częściej i w godnych warunkach - powiedział metropolita warszawski, prosząc też o ożywienie w parafiach działalności zespołów charytatywnych i jeszcze większe zaangażowanie w przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży.

Na koniec Mszy św. kard. Kazimierz Nycz umieścił świecę jubileuszową 1050. rocznicy Chrztu Polski w baptysterium odnowionej Kaplicy Chrztu Świętego, której centralne miejsce zajmuje zabytkowa chrzcielnica z 1631 r.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10