Wyciek w Watykanie. Dwie osoby aresztowane

Prał. Lucio Angel Vallejo Balda oraz dr Francesca Chaouqui zostali aresztowani w związku z wyciekiem informacji niejawnych - podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Jak informuje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, w ramach śledztwa policji sądowej, prowadzonego go przez Żandarmerię Watykańską, rozpoczętego przed kilkoma miesiącami w związku z przywłaszczeniem i rozpowszechnianiem wiadomości i dokumentów poufnych, w minioną sobotę i niedzielę dwie osoby zostały wezwane na przesłuchanie na podstawie zebranych materiałów i zdobytych dowodów.

Chodzi o duchownego, prał. Lucio Angela Vallejo Baldę i dr Francescę Chaouqui, którzy w przeszłości byli odpowiednio sekretarzem i członkiem COSEA (Komisji ds. Struktury Ekonomiczno-Administracyjnej Stolicy Apostolskiej, ustanowionej przez papieża w lipcu 2013 r., a następnie rozwiązanej po wypełnieniu swego mandatu).

W następstwie przesłuchania osoby te zostały zatrzymane w areszcie w związku z kontynuacją dochodzenia.

Dzisiaj Urząd Promotora Sprawiedliwości, w osobach promotora sprawiedliwości [odpowiednik prokuratora] prof. Gian Piero Milano i zastępcy promotora sprawiedliwości prof. Roberto Zannottiego, zatwierdziło areszt wyżej wymienionych, postanawiając uwolnić dr Chaouqui, wobec której nie dostrzeżono potrzeby dalszych środków ostrożności, także z powodu jej współpracy w śledztwie.

Sytuacja prał. Vallejo Baldy analizowana jest przez Urząd Promotora Sprawiedliwości.

Trzeba przypomnieć, że ujawnienie informacji i dokumentów poufnych jest wykroczeniem przewidzianym przez ustawę nr IX Państwa Watykańskiego (13 lipca 2013), art. 10 (art. 116 bis).

Odnośnie do książek zapowiedzianych na najbliższe kilka dni, trzeba jasno powiedzieć, że także tym razem, podobnie jak w przeszłości, są one wynikiem poważnej zdrady zaufania, jakiego udzielił papież. Autorzy skorzystali z aktów bezprawnych, z dostarczenia dokumentów poufnych. Reperkusje prawne i ewentualnie karne tej operacji są przedmiotem refleksji ze strony Urzędu Promotora Sprawiedliwości w kontekście ewentualnych dalszych środków. Jeśli okaże się to konieczne, Urząd odwoła się do współpracy międzynarodowej.

Publikacje tego rodzaju nie przyczyniają się w żaden sposób do ustalenia jasności i prawdy, ale raczej tworzenia zamieszania oraz interpretacji jednostronnych i tendencyjnych. Trzeba absolutnie unikać niejasności, sądząc, że jest to sposób, aby pomóc misji papieża.

Liczący 54 lata Hiszpan, prał. Lucio Angel Vallejo Balda, od 2011 roku jest sekretarzem Prefektury Ekonomicznych Spraw Stolicy Apostolskiej i należy do związanego z Opus Dei Stowarzyszenia Kapłańskiego Świętego Krzyża.

Licząca 33 lata córka Marokańczyka i Włoszki Francesca Chaouqui, zanim podjęła pracę w Watykanie, była specjalistką od public relations oraz rzeczniczką międzynarodowego koncernu konsultingowego Ernst & Young.

Przeczytaj też: Watykańskie przecieki. Media: Trwa śledztwo

«« | « | 1 | » | »»
 • brunero
  02.11.2015 15:12

  Odnośnie do książek zapowiedzianych na najbliższe kilka dni, trzeba jasno powiedzieć, że także tym razem, podobnie jak w przeszłości, są one wynikiem poważnej zdrady zaufania, jakiego udzielił papież.

  Poezja!

 • IRobot
  02.11.2015 16:12
  Opus DEI i kasa. Wszystko się zgadza.
 • zatroskany
  02.11.2015 20:13
  No to mamy skandal, a dokładniej skandalu ciąg dalszy. Chaouqui "wsławiła" się tym, że pozowała półnago z kochankiem i zamieszczała zdjęcia w sieci, a do tego jeszcze atakowała papieża Benedykta. To jednak nie przeszkodziło w zatrudnieniu jej po jego ustąpieniu. I mniejszy skandal z jej zatrudnieniem przerodził się w duży. Jeśli się takich ludzi zatrudnia, to takich sensacji można się spodziewać. Na coś takiego nie zdecydowałby się żadna szanująca się firma.

  Znowu będą wyjaśnienia i dementi? Teraz znajdą się tacy, co będą lać krokodyle łzy nad zdradą zaufania i rzekomymi atakami na ... A dokładniej już się znaleźli i już piszą artykuły i książki.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8