W wigilię Wszystkich Świętych w archidiecezji poznańskiej odbyło się kilkanaście Korowodów Świętych.
Wielu ich uczestników, szczególnie dzieci, przebranych było za postacie świętych i błogosławionych. Jeden z pochodów przeszedł głównymi ulicami Poznania do bazyliki farnej, a uczestniczyło w nim ok. 300 osób.
W zamyśle organizatorów uczestnictwo w Korowodzie Świętych ma być zachętą dla dzieci i ich rodziców do poznawania własnych patronów i świętych Kościoła.
− Chrześcijaństwo to radość, a że w uroczystość Wszystkich Świętych każdy z nas obchodzi w pewien sposób swoje dodatkowe imieniny, to w jej wigilię zapraszamy do wyruszenia w Korowodzie Świętych – zachęcił wodzirej prowadzący korowód w centrum Poznania, który wyruszył z dziedzińca Galerii MM.
Korowodowi w centrum miasta towarzyszyły postaci św. Marcina z Tours – patrona żołnierzy i jednej z najważniejszych ulic miasta, św. Urszuli Ledóchowskiej – patronki nowej ewangelizacji, nauczycieli i wychowawców, a także współpatronki archidiecezji poznańskiej oraz św. Dominika Savio – patrona nie tylko ministrantów, ale także małżeństw starających się o potomstwo i kobiet w stanie błogosławionym. Podczas kolejnych przystanków na trasie przybliżono ich życiorysy.
W przedstawienie postaci św. Dominika zaangażowani byli uczniowie z poznańskiej szkoły salezjanów. – W naszej szkole nie uznajemy czegoś takiego jak Halloween, więc nie trzeba było uczniom nawet specjalnie wyjaśniać, że Korowód Świętych to jakaś alternatywa. Dzieci bardzo chętnie się zgłosiły do udziału w nim − przyznaje katechetka Dobrawa Drozdowska.
Po Korowodzie w salach dawnego kolegium jezuickiego oraz w Cafe Misja odbył się Bal Wszystkich Świętych.
Jak zauważa w rozmowie z KAI Paweł Łączkowski, jeden z organizatorów tego wydarzenia, idea Korowodu Świętych bardzo szybko rozprzestrzenia się po całej Polsce. – Zaczynaliśmy od 3 miejsc, w kolejnym roku współpraca objęła 10 lokalizacji. W tym roku zbliża się do 30 obejmując miejscowości od Szczecina po okolice Myślenic i od Pniew po Pcim na wschodzie – podkreśla Łączkowski. Przygotowanie Korowodów poprzedziły specjalne warsztaty, na których ich organizatorzy otrzymali koncepcję, jak takie wydarzenie przygotować krok po kroku oraz dodatkowe materiały w postaci np. plakatu, kolekcjonerskich Kart Patronów, propozycji scenariuszy itp. Podobne warsztaty prowadzone są zresztą także w ciągu roku.
W archidiecezji poznańskiej w tym roku Korowody Świętych odbyły się m.in. w kilku dzielnicach Poznania oraz w Swarzędzu, Mosinie, Kicinie, Lusowie, Puszczykowie, Obornikach, Borówcu, Śremie, Rokietnicy, Międzychodzie i Pniewach. W Gostyniu natomiast już po raz czwarty odbył się marsz „Holy Wins” (Święty zwycięża), który przeszedł z gostyńskiej fary do bazyliki na Świętej Górze.
Organizatorami Korowodu Świętych w Poznaniu jest grupa świeckich we współpracy z parafią farną, parafią pw. Najświętszego Zbawiciela, Duszpasterstwem Rodzin Archidiecezji Poznańskiej oraz Cafe Misja.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.