Poznaniacy w Korowodzie Świętych

W wigilię Wszystkich Świętych w archidiecezji poznańskiej odbyło się kilkanaście Korowodów Świętych.

Wielu ich uczestników, szczególnie dzieci, przebranych było za postacie świętych i błogosławionych. Jeden z pochodów przeszedł głównymi ulicami Poznania do bazyliki farnej, a uczestniczyło w nim ok. 300 osób.

W zamyśle organizatorów uczestnictwo w Korowodzie Świętych ma być zachętą dla dzieci i ich rodziców do poznawania własnych patronów i świętych Kościoła.

− Chrześcijaństwo to radość, a że w uroczystość Wszystkich Świętych każdy z nas obchodzi w pewien sposób swoje dodatkowe imieniny, to w jej wigilię zapraszamy do wyruszenia w Korowodzie Świętych – zachęcił wodzirej prowadzący korowód w centrum Poznania, który wyruszył z dziedzińca Galerii MM.

Korowodowi w centrum miasta towarzyszyły postaci św. Marcina z Tours – patrona żołnierzy i jednej z najważniejszych ulic miasta, św. Urszuli Ledóchowskiej – patronki nowej ewangelizacji, nauczycieli i wychowawców, a także współpatronki archidiecezji poznańskiej oraz św. Dominika Savio – patrona nie tylko ministrantów, ale także małżeństw starających się o potomstwo i kobiet w stanie błogosławionym. Podczas kolejnych przystanków na trasie przybliżono ich życiorysy.

W przedstawienie postaci św. Dominika zaangażowani byli uczniowie z poznańskiej szkoły salezjanów. – W naszej szkole nie uznajemy czegoś takiego jak Halloween, więc nie trzeba było uczniom nawet specjalnie wyjaśniać, że Korowód Świętych to jakaś alternatywa. Dzieci bardzo chętnie się zgłosiły do udziału w nim − przyznaje katechetka Dobrawa Drozdowska.

Po Korowodzie w salach dawnego kolegium jezuickiego oraz w Cafe Misja odbył się Bal Wszystkich Świętych.

Jak zauważa w rozmowie z KAI Paweł Łączkowski, jeden z organizatorów tego wydarzenia, idea Korowodu Świętych bardzo szybko rozprzestrzenia się po całej Polsce. – Zaczynaliśmy od 3 miejsc, w kolejnym roku współpraca objęła 10 lokalizacji. W tym roku zbliża się do 30 obejmując miejscowości od Szczecina po okolice Myślenic i od Pniew po Pcim na wschodzie – podkreśla Łączkowski. Przygotowanie Korowodów poprzedziły specjalne warsztaty, na których ich organizatorzy otrzymali koncepcję, jak takie wydarzenie przygotować krok po kroku oraz dodatkowe materiały w postaci np. plakatu, kolekcjonerskich Kart Patronów, propozycji scenariuszy itp. Podobne warsztaty prowadzone są zresztą także w ciągu roku.

W archidiecezji poznańskiej w tym roku Korowody Świętych odbyły się m.in. w kilku dzielnicach Poznania oraz w Swarzędzu, Mosinie, Kicinie, Lusowie, Puszczykowie, Obornikach, Borówcu, Śremie, Rokietnicy, Międzychodzie i Pniewach. W Gostyniu natomiast już po raz czwarty odbył się marsz „Holy Wins” (Święty zwycięża), który przeszedł z gostyńskiej fary do bazyliki na Świętej Górze.

Organizatorami Korowodu Świętych w Poznaniu jest grupa świeckich we współpracy z parafią farną, parafią pw. Najświętszego Zbawiciela, Duszpasterstwem Rodzin Archidiecezji Poznańskiej oraz Cafe Misja.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8