– Wkraczamy w ostateczny etap. Organizujemy punkty przyjęć pielgrzymów, aktywizujemy parafie – mówi ks. Krzysztof Nowak, diecezjalny koordynator.
Szkolenia wolontariuszy trwają
– Odbyły się już szkolenia z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, kulturoznawstwa oraz współpracy z mediami. W każdym z nich uczestniczyło ok. 50 osób. Dzisiaj stanowią one centrum wolontariackiego działania. To oni szkolić będą następnych, w parafiach. Odbyły się też dwie tury warsztatów muzycznych prowadzone przez zespoły Kanaan i TGD. Potrzeba nam ok. 2,5 tys. wolontariuszy – ujawnia ks. Krzysztof Nowak. – Chcemy w październiku powtórzyć te szkolenia, aby przyciągnąć nowe osoby z punktów, które są zadekretowane. – Myślę, że zajęcia były bardzo owocne. Uczestnicy słuchali z zainteresowaniem. Przybyli praktycznie z całej archidiecezji. Najciekawsze było szkolenie z zakresu współpracy z mediami. Młodzi poznali sposoby ciekawego redagowania tekstów, tak by docierały ze swoim przekazem do społeczeństwa. Odbywały się też ćwiczenia mające pokazać, jak należy przekazywać informacje – opowiada Natalia Krefta z KSM. Dodaje, że kolejne szkolenia odbędą się 17 i 24 października. Pierwsze z zakresu kulturoznawstwa, drugie – z zarządzania zasobami ludzkimi.
Działają też w parafiach
– Co miesiąc spotykamy się na wieczorze modlitewnym, który rozpoczynamy wspólną Mszą św. Później jest czuwanie przy Najświętszym Sakramencie. Na ostatnim spotkaniu było 40 osób z dekanatu. Rozesłaliśmy też listy do parafian. Oczekujemy na odpowiedź. Wykorzystujemy katechezę do tego, żeby zachęcić młodych do udziału w wolontariacie – wylicza ks. Łukasz Szymanowski z parafii w Chwaszczynie. Mimo że święcenia kapłańskie przyjął w tym roku, nie boi się wyzwań. Jest optymistą zarówno w sprawie zdobywania wolontariuszy, jak i zapewnienia noclegów pielgrzymom. – Jeśli będzie ich 50, przyjmiemy. Jeśli 500, też damy radę – uśmiecha się. W jego działaniach wspierają go młodzi parafianie. – Angażuję się w spotkania dekanalne przygotowujące młodzież do dobrego przeżycia ŚDM. Przygotowujemy nabożeństwo i towarzyszące mu pantomimy. Ostatnia przekazywała to, jak ludzie są zajęci i nie zauważają Boga. Bo ŚDM to spotkanie nie tylko z drugim człowiekiem, ale przede wszystkim z Panem Bogiem – podkreśla Kamil Ustarbowski. Wolontariusze działają także w dziedzinach, które trudno zauważyć. – Sporo dzieje się w internecie. Młodzi podejmują się tłumaczenia, zamieszczają informacje – mówi ks. Artur Miroński. On sam zajmuje się rejestracją pielgrzymów. Zarówno tych, którzy przybędą do diecezji, jak i jej mieszkańców, którzy w sposób zorganizowany będą chcieli udać się do Krakowa. W parafii w Redzie, gdzie pracuje, zapisy już się rozpoczęły. Zgłoszenia napływają z całej diecezji. Chętnym na wyjazd do Krakowa jednak radzi, żeby poczekali, aż zapisy pojawią się także w ich parafiach.
Krzyż i ikona
Obchody ŚDM poprzedzi peregrynacja ich symboli. Odbywać się będzie w wybranej parafii dekanatu. W archidiecezji rozpocznie się ona wraz z nowym rokiem liturgicznym, 28 listopada, i potrwa do 12 stycznia. – Peregrynacja, która nas czeka, jest specyficzna. Możemy powiedzieć, że poprzez przyjęcie symboli realizujemy dziedzictwo, wolę i testament Jana Pawła II – podkreśla ks. Krystian Kletkiewicz, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego kurii. – Zasadniczym elementem tych symboli jest krzyż. Chodzi o to, aby spotkanie z nim prowadziło do naszego spotkania z samym Jezusem – dodaje. Przypomina także, że peregrynacja zbiega się z rozpoczęciem 1050. rocznicy chrztu Polski. Dlatego dobrze, by była połączona z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych. Zaznacza, że mimo ogromu przedsięwzięcia, jakim są ŚDM, jest optymistą. – Peregrynacja zawsze wiąże się z przyjęciem łask, umocnieniem wiary i wspomożeniem, które poprzez nią otrzymujemy – zaznacza.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.