"Władze kraju wiedzą, że Kościół..."

Msza św. na Placu Rewolucji w Holguín z udziałem 150 tys. wiernych, błogosławieństwo miasta z pagórka Loma de la Cruz, spotkanie z biskupami w seminarium św. Bazylego Wielkiego w Santiago di Cuba oraz modlitwa w sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia del Cobre złożyły się na trzeci dzień wizyty apostolskiej Franciszka na Kubie.

Holguín, „Miasto Parków” zostało założone w 1454 r. przez konkwistadora hiszpańskiego Garcię Holguína. Obecnie zamieszkuje tam 1,5 mln mieszkańców. Miasto jest stolicą muzyki kubańskiej. Główny kościół miasta - katedra św. Izydora została konsekrowana w 1720 r. To właśnie do tego regionu przybył Krzysztof Kolumb w 1492 r. W 1612 r. w zatoce Nipe została znaleziona figura Matki Bożej Miłosierdzia, która dzisiaj znajduje się w Sanktuarium w Cobre.

Na terenie diecezji Holguín mieszka 1,6 mln ludzi, w tym 442 tys. katolików. W 28 parafiach pracuje 23 księży diecezjalnych, 10 zakonnych, 1 diakon stały i 48 sióstr zakonnych.

Zawierzenie Matce Bożej Miłosierdzia z El Cobre

W poniedziałek wieczorem Franciszek przybył do Santiago di Cuba. Z lotniska udał się do seminarium św. Bazylego Wielkiego, które stało się jego rezydencją. Spotkał się tam z biskupami, a następnie wraz z nimi modlił się w pobliskim sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia del Cobre.

Papież złożył kwiaty przed figurką i odmówił modlitwę, którą przed trzema laty odczytał Benedykt XVI.

"Panno Miłosierdzia z El Cobre! Patronko Kuby! ... Twoje imię i obraz wyrzeźbione są w umyśle i sercu wszystkich Kubańczyków, w ojczyźnie i poza nią, jako znak nadziei i ośrodek braterskiej komunii. Święta Maryjo, Matko Boga i nasza Matko! Módl się za nami do Twojego Syna Jezusa Chrystusa, wstawiaj się za nami swym macierzyńskim sercem, pełnym miłości Ducha Świętego. Przymnóż nam wiary, ożyw nadzieję, poszerz i wzmocnij w nas miłość. Chroń nasze rodziny, strzeż młodych i dzieci, pociesz tych, którzy cierpią ... Matko pojednania! Zgromadź swój lud rozproszony po całym świecie. Uczyń z narodu kubańskiego dom braci i sióstr, aby ten lud szeroko otworzył swój umysł, serce i życie dla Chrystusa, jedynego Zbawiciela i Odkupiciela ... Pozostań z nami, Panie ... Pozostań w naszych rodzinach, oświecić je i wspieraj w trudnościach. Pozostań z naszymi dziećmi i młodzieżą. W nich jest nadzieja i skarb naszego kraju. Pozostań z cierpiącymi, pociesz i chroń ich. Pozostań z nami, Panie, kiedy rodzą się wątpliwości, zmęczenie lub trudności; oświeć nasze umysły Twoim Słowem; nakarm nas Chlebem życia, który Tobie ofiarujemy w każdej Eucharystii; pomóż nam doświadczyć radości wiary w Ciebie" - Tymi słowami modlił się papież i zawierzył Kubańczyków.

Seminarium św. Bazylego Wielkiego jest jedną z najstarszych instytucji kościelnych na Kubie. W roku 1961 r. zostało znacjonalizowane i przemienione na szkołę publiczną. Od 1997 roku ponownie kształci kandydatów do kapłaństwa.

Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia el Cobre to najbardziej znane miejsce pielgrzymek na Kubie. Według legendy w 1606 roku trzech rybaków znalazło w zatoce Nipe drewnianą figurę Maryi z napisem "Jestem Matką Miłosierdzia". 100 lat później w związku z rozwojem kultu zbudowano kościół i ustanowiono tam sanktuarium. Papież Benedykt XVI ogłosił Maryję z el Cobre patronką wyspy. O Matce Bożej Miłosierdzia del Cobre w Santiago m. in. pisał w "Starym człowieku i morze" mieszkający na Kubie Ernest Hemingway. W darze dla sanktuarium złożył swój medal literackiej Nagrody Nobla.

Dzisiaj w ostatnim dniu pobytu na Kubie Franciszek odprawi Mszę św. w sanktuarium Virgen de la Caridad del Cobre, a w katedrze w Santiago spotka się z rodzinami.

Następnie Franciszek odleci do Stanów Zjednoczonych, gdzie w bazie wojskowej Andrews w Waszyngtonie ok. godz. 22.00 naszego czasu powita go prezydent Barack Obama z żoną Michelle.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11