Konsekrując kościół abp warszawsko-praski powiedział, że jedną z przyczyn kryzysu chrześcijaństwa w krajach Europy było odejście od praktyki sakramentu pokuty i pojednania.
Odrzucenie świadomości grzechu i potrzeby Bożego przebaczenia degraduje człowieka – ostrzegł abp Henryk Hoser. Bp warszawsko-praski konsekrował kościół pod wezwaniem Św. Ojca Pio na stołecznym Gocławiu. Od 10 lat jest on miejscem szczególnej czci tego włoskiego kapucyna, który nosił stygmaty Chrystusa. – Sensem jego życia było cierpienie i modlitwa, zwłaszcza za tych, którzy odrzucali Boże Miłosierdzie – zauważył w homilii abp Hoser.
Zwrócił on uwagę na trafność diagnozy św. Ojca Pio na temat kondycji współczesnego człowieka – „Nie dają się przyciągnąć dobrodziejstwami. Kary ich nie poskramiają. Łagodność budzi ich arogancję. Surowość doprowadza do zaciekłości. Wobec pomyślności stają się wyniośli. W trudnościach popadają w rozpacz. Są głusi, ślepi i nieczuli na najsłodszą zachętę i najsurowszą naganę Boskiego Miłosierdzia, która mogłaby nimi wstrząsnąć i pomóc im się nawrócić. Tymczasem oni umacniają się jedynie w swojej zatwardziałości pogłębiając swoje ciemności” – cytował kaznodzieja.
Abp Hoser podkreślił, że jedną z przyczyn kryzysu chrześcijaństwa w krajach Europy Zachodniej było odejście od praktyki sakramentu pokuty i pojednania. – Ludzie przestali się spowiadać, kapłani przestali spowiadać ludzi. Tymczasem właśnie ten sakrament nie tylko uczula człowieka na zło, ale także leczy go ze zła, w które wszedł i które czyni – zauważył kaznodzieja. Ostrzegł, że brak dostrzeżenia różnicy między tym, co dobre a tym, co złe, prowadzi do degradacji ludzkiej osoby i dekadencji. - Niech zatem ta parafia i ten kościół będą miejscem łatwego dostępu do konfesjonału i możliwości adoracji – zaapelował bp warszawsko-praski.
Nawiązując do obrazu nawrócenia celnika zaznaczył, że Bóg pragnie gościć nie tylko w świątyni ale przede wszystkich w ludzkim sercu. – On pragnie je przemienić i uzdrawiać tak jak to uczynił celnikowi, kiedy z grzesznika stał się on człowiekiem sprawiedliwym, zdolnym dostrzec drugiego i jego potrzeby - powiedział abp Hoser.
Zachęcał aby kościół parafialny stał się dla wiernych ich drugim domem, gdzie będą szukać Bożej obecności.
Bezpośrednim przygotowaniem do konsekracji świątyni były misje parafialne, które poprowadził paulin ojciec Mariusz Lorenc OSPPE. Przebiegały one pod hasłem "Siedem Sakramentów Świętych - DZISIAJ".
Oprawę muzyczną liturgii zapewnił - Zespół Pieśni i Tańca ‘Mazowsze’. W ramach uroczystości odbył się także festyn parafialny „Pożegnanie lata 2015 na Gocławiu”.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
"Każdy z nas niech tak żyje, aby inni mogli rozpoznać w nas obecność Pana".
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.