Kuba: wierni chcą beatyfikacji ks. Félixa Vareli

Kubańscy katolicy zwrócili się z prośbą do Papieża, by ogłosił błogosławionym ks. Felixa Varelę. Nazywany jest on „duchowym ojcem Kuby” i wspominany jako ten, kto nauczył swój lud myśleć.

Prośba została sygnowana przez członków platformy społecznej „Kuba możliwa”, zrzeszającej świeckich katolików, w tym wielu wybitnych ludzi kultury. List do Franciszka przekazali oni na ręce nuncjusza apostolskiego na Kubie, wyrażając jednocześnie radość z papieskiej wizyty w ich ojczyźnie.

W czasie swej pielgrzymki na karaibską wyspę Benedykt XVI dał Kubańczykom za przykład tego wybitnego kapłana, wychowawcy i nauczyciela, „który przeszedł do historii Kuby jako pierwszy, kto nauczył swój lud myślenia”. Podkreślił, że ks.  Varela ukazuje drogę do prawdziwej transformacji społecznej. „Chodzi o kształtowanie ludzi mężnych, aby formować naród godny i wolny, jako że owa przemiana będzie zależeć od życia duchowego człowieka, albowiem «nie ma ojczyzny bez cnót»” – mówił wówczas Benedykt XVI.  

W czasie swej wrześniowej wizyty na Kubie Papież Franciszek spotka się z młodzieżą w centrum noszącym imię tego wybitnego kapłana.

Félix Varela y Morales (1788-1853) przyjął święcenia kapłańskie w wieku 23 lat. Uczył filozofii, fizyki i chemii w seminarium duchownym. Założył pierwszą katedrę prawa w całej Ameryce Łacińskiej. W wieku 34 lat został deputowanym z Kuby do hiszpańskiego parlamentu, gdzie działał na rzecz zniesienia niewolnictwa i niepodległości Ameryki Łacińskiej. Większą część życia spędził na emigracji w Stanach Zjednoczonych. Zmarł na Florydzie, a w 1911 r. jego doczesne szczątki zostały przewiezione na Kubę. Spoczywają w Aula Magna uniwersytetu w Hawanie.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8