Kubańscy katolicy zwrócili się z prośbą do Papieża, by ogłosił błogosławionym ks. Felixa Varelę. Nazywany jest on „duchowym ojcem Kuby” i wspominany jako ten, kto nauczył swój lud myśleć.
Prośba została sygnowana przez członków platformy społecznej „Kuba możliwa”, zrzeszającej świeckich katolików, w tym wielu wybitnych ludzi kultury. List do Franciszka przekazali oni na ręce nuncjusza apostolskiego na Kubie, wyrażając jednocześnie radość z papieskiej wizyty w ich ojczyźnie.
W czasie swej pielgrzymki na karaibską wyspę Benedykt XVI dał Kubańczykom za przykład tego wybitnego kapłana, wychowawcy i nauczyciela, „który przeszedł do historii Kuby jako pierwszy, kto nauczył swój lud myślenia”. Podkreślił, że ks. Varela ukazuje drogę do prawdziwej transformacji społecznej. „Chodzi o kształtowanie ludzi mężnych, aby formować naród godny i wolny, jako że owa przemiana będzie zależeć od życia duchowego człowieka, albowiem «nie ma ojczyzny bez cnót»” – mówił wówczas Benedykt XVI.
W czasie swej wrześniowej wizyty na Kubie Papież Franciszek spotka się z młodzieżą w centrum noszącym imię tego wybitnego kapłana.
Félix Varela y Morales (1788-1853) przyjął święcenia kapłańskie w wieku 23 lat. Uczył filozofii, fizyki i chemii w seminarium duchownym. Założył pierwszą katedrę prawa w całej Ameryce Łacińskiej. W wieku 34 lat został deputowanym z Kuby do hiszpańskiego parlamentu, gdzie działał na rzecz zniesienia niewolnictwa i niepodległości Ameryki Łacińskiej. Większą część życia spędził na emigracji w Stanach Zjednoczonych. Zmarł na Florydzie, a w 1911 r. jego doczesne szczątki zostały przewiezione na Kubę. Spoczywają w Aula Magna uniwersytetu w Hawanie.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.