W MSW rozpoczęły się przygotowania do zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży w lipcu 2016 r. w Krakowie. We wtorek wiceminister Grzegorz Karpiński spotkał się z szefami służb nadzorowanych przez resort - poinformowała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.
Było to pierwsze tego typu spotkanie w ramach MSW.
"Komendanci Państwowej Straży Pożarnej i policji, szef Biura Ochrony Rządu, zastępca komendanta Straży Granicznej oraz szefowie służb z rejonu Małopolski przedstawili wstępne szacunki liczby funkcjonariuszy oraz wyposażenia, potrzebnych do zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom spotkania z papieżem" - napisała Woźniak w komunikacie przesłanym PAP.
MSW zapowiada stworzenie w ministerstwie zespołu odpowiedzialnego za koordynowanie służb zabezpieczających wydarzenia zaplanowane na lipiec przyszłego roku. Prócz ŚDM 2016 będzie to też szczyt NATO w Warszawie oraz kolejna edycja Przystanku Woodstock. W policji, straży pożarnej, BOR i Straży Granicznej mają zostać wyznaczeni koordynatorzy odpowiedzialni za przygotowania do tych imprez.
W bezpośrednie zabezpieczenie ŚDM 2016 będą zaangażowane wszystkie służby nadzorowane przez MSW. "Funkcjonariusze zadbają o bezpieczeństwo na trasach przejazdowych i w miejscach przebywania uczestników wydarzenia. Zapewnią ochronę kolumn samochodowych zagranicznych gości i delegacji. Wzmocnione zostanie bezpieczeństwo na przejściach granicznych oraz zwiększona będzie ich przepustowość" - napisała Woźniak.
Podkreśliła, że polskie służby mają doświadczenie w zabezpieczaniu pielgrzymek papieskich i dużych wydarzeń publicznych, dbały bowiem o bezpieczeństwo podczas wizyt papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI, mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 r. i mistrzostw świata w siatkówce w 2014 r.
Światowe Dni Młodzieży potrwają od 26 do 31 lipca 2016 r. Uroczystości z udziałem papieża Franciszka odbędą się w Krakowie, a msza św. na zakończenie - w Brzegach k. Wieliczki. Młodzi powitają papieża Franciszka 28 lipca, na krakowskich Błoniach. W tym samym miejscu dzień później papież będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej. Na Błoniach odbędzie się też msza na otwarcie ŚDM, której przewodniczyć będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
Według szacunków organizatorów w czwartkowym powitaniu papieża może uczestniczyć 500 - 600 tys. wiernych, a w piątkowej Drodze Krzyżowej - około 1 mln. Komitet Organizacyjny ŚDM spodziewa się, że w kulminacyjnej mszy św. weźmie udział około 2 mln osób.
Poprzednie Światowe Dni Młodzieży odbyły się w 2013 r. w Rio de Janeiro w Brazylii. Polska była gospodarzem tego wydarzenia tylko raz - w 1991 r. w Częstochowie. W spotkaniu tym wzięło wówczas udział 1,5 mln osób.
Ideę Światowych Dni Młodzieży zaszczepił wśród młodych papież Jan Paweł II, który w 1984 r. w Rzymie wręczył młodym krzyż - symbol Dni. Starania o to, by Kraków był gospodarzem spotkania młodzieży, trwały od 2011 r.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.
Niech Rok Jubileuszowy będzie czasem łaski, nadziei i przebaczenia.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.