Karkówka na majówkę

W piątek 1 maja nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

W tym roku uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przypada w niedzielę i w związku z tym liturgiczne obchody zostają przeniesione na sobotę, 2 maja. A ponieważ obchody uroczystości rozpoczynają się nieszporami dnia poprzedniego, więc tegoroczne obchody uroczystości NMP Królowej Polski zaczną się już w piątek, 1 maja. Biskupi diecezjalni obecni na 368. Zebraniu Plenarnym KEP, biorąc pod uwagę wyjątkową sytuację, podjęli decyzję o udzieleniu dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych przez cały piątek. Długi weekend majowy to bowiem od kilku lat także czas rozpoczynania sezonu grillowego. Kierując się dobrem duszpasterskim wiernych i chcąc uniknąć narażania katolików na pokusę złamania postu, biskupi ustalili , że w pierwszy piątek tegorocznego maja post nie obowiązuje.

Czwarte przykazanie kościelne brzmi: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”. Post obowiązuje w Wielki Piątek i w Środę Popielcową, w pozostałe piątki obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Jeśli w piątek w kalendarzu kościelnym wypada uroczystość, nie ma obowiązku zachowania wstrzemięźliwości. Według kanonu 1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego, do wstrzemięźliwości zobowiązane są, które ukończyły 14. rok życia, zaś do postu w Środę Popielcową i Wielki Piątek - osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia 60. roku życia.

W „Liście Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych” z 2003 r. biskupi przypominają, że niemożność zachowania wstrzemięźliwości w piątek domaga się od katolika podjęcia innych form pokuty. W niektórych krajach, np. we Włoszech nie ma tradycji postu piątkowego. Taką możliwość przewiduje kanon 1253: "Konferencja Episkopatu może dokładniej określić sposób zachowania postu i wstrzemięźliwości, jak również w całości lub części zastąpić post i wstrzemięźliwość innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności". W Polsce wstrzemięźliwość od mięsa we wszystkie piątki roku wynika z tradycji przeżywania tego dnia, jako pamiątki męki i śmierci Pana Jezusa na Krzyżu.

Przeczytaj także:

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • brunero
  27.04.2015 18:14
  brunero

  Kierując się dobrem duszpasterskim wiernych i chcąc uniknąć narażania katolików na pokusę złamania postu, biskupi ustalili , że w pierwszy piątek tegorocznego maja post nie obowiązuje.

  A co z innymi pokusami? Fajny sposób na radzenie sobie z pokusami wymyślili biskupi. Uzasadnienie też rewelacyjne. W wigilię Bożego Narodzenia post też nie obowiązuje, ale często można usłyszeć, że Kościoł zachęca wiernych do jego zachowania. A tu odwrotnie, rozciagamy na cały Boży dzień, najlepiej żeby nieszpory z jutrznią połączyć.

 • Tatrzański
  27.04.2015 22:08
  Po nabożeństwie Wielkopiątkowym w pewnym klasztorze benedyktyńskim wierni mogli się posilić gulaszem z krówek, hodowanych w przyklasztornym gospodarstwie.

  A tu biskupi musieli dawać dyspensę… I to na 1 maja!!! Nie na piątek wielkanocny…

  Drogi polski Kościele! Po akcji plakatowej przeciw konkubinatom ten pomysł jest moim faworytem do dowcipu roku.
 • Stanisław_Miłosz
  27.04.2015 22:21

  Nie ma się co żołądkować, Brunero. Biskupi dobrze wiedzą, że ta jedna trzecia szczerych katolików co ich nie stać na karkówkę nawet raz w tygodniu czy nawet od święta, jak już kupi w markecie serdelową lub jakiś podobny garmaż, to mięsa w tym albo nic, albo tyle że nie tylko żaden grzech, a można nawet powiedzieć, że spożycie tych wynalazków to heroiczne poświęcenie, umartwienie nawet.

  Znowóż ta reszta co ją na mięso stać, to w trosce o swoje zdrowie, jak nie ma możliwości jak za nazistowskiej i komunistycznej okupacji przemycić ze wsi zdrowej rąbanki, to też zamiast karkówki wybierze choćby makrelę lub szprota (albo ośmiorniczkę lub inną morską gadzinę), bo w tej kupnej karkówce czym tam została naszprycowana to tylko (oprócz szpryciarzy) dobry Bóg wie.

  Nie ma zatem co insynuować biskupom tego, czego na pewno w intencji nie mają.

   

  126
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9