W Łagiewnikach kard. Dziwisz zaprosił pielgrzymów na przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży.
- Już dziś zachęcam wszystkich do otwarcia się na tych, którzy będą przybywać do naszego kraju i naszego miasta w pod koniec lipca przyszłego roku. Zachęcam do modlitwy i duchowego przygotowania na Światowe Dni Młodzieży - powiedział metropolita krakowski w trakcie polowej Mszy św. odprawionej 12 kwietnia przy bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.
Przypomniał, że ŚDM będą przebiegały pod znakiem Bożego Miłosierdzia.
- Tu w Krakowie, będziemy dzielić się tym, co mamy najcenniejsze, naszą wiarą w Jezusa Chrystusa. Będziemy dzielić się Bożym miłosierdziem, które w tym miejscu objawiło się św. Faustynie i przez Jana Pawła II zostało przekazane całemu światu jako znak nadziei dla znękanej wojnami ludzkości - dodał kard. Dziwisz.
Do zaproszeń na ŚDM przyłączają się również siostry Matki Bożej Miłosierdzia z Łagiewnik.
Bogdan Gancarz /Foto Gość - To będzie również radosne święto Miłosierdzia - zachęcała co udziału w ŚDM s. Gaudia - Dzisiejsze święto jest czasem wielkiej radości. Tę radość będziemy przeżywać tutaj również w trakcie przyszłorocznych lipcowych Światowych Dni Młodzieży. Te dni będą zaś ściśle z miłosierdziem związane. Ich hasłem będą bowiem słowa Chrystusa z Kazania na Górze: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Spotkajmy się więc wtedy w tej radości - mówiła z uśmiechem do pielgrzymów zgromadzonych w bazylice siostra o znaczącym imieniu Gaudia co po łacinie znaczy „Radość”.
Tysiące pielgrzymów przychodziły zaś 12 kwietnia do sanktuarium już od świtu. Niektórzy byli tu nawet w nocy z 11 na 12 kwietnia, by o północy modlić się w trakcie Mszy św. odprawionej w bazylice przez ks. bp. Jana Zająca, honorowego kustosza sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
Ci, którzy nie mogli się zmieścić w samej bazylice, modlili się na zewnątrz, gdzie na telebimie przekazywano bezpośrednio obraz z wnętrza świątyni. Pielgrzymi szli i szli bez końca.
Przy wiodącej do sanktuarium ulicy św. Faustyny oraz w innych miejscach stali harcerze wręczający wszystkim przychodzącym „pakiety pielgrzyma”, zawierające informacje o święcie Miłosierdzia oraz egzemplarz czasopisma „Iskra Miłosierdzia” wydawanego przez sanktuarium.
- Cieszymy się, że możemy być pomocni jako wolontariusze w tak szczytnej akcji informacyjnej - powiedzieli Anna Nowakowska z 15. Podgórskiej Gromady Zuchowej „Zielone Bractwo” oraz Krzysztof Pasternak i Rafał Włodarczyk z 3. Podgórskiej Drużyny Harcerzy „Wilki”.
W Niedzielę Miłosierdzia w Łagiewnikach nie brakowało także innych wolontariuszy. Byli ratownicy z Maltańskiej Służby Medycznej, wolontariusze ze Stowarzyszenia Św. Łazarza „Lazarus” oraz druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych.
- Patrolujemy teren sanktuarium i okolice, by w razie potrzeby pomóc osobom, które zasłabły - tłumaczyli Justyna Zapotoczna, Tomasz Jędrzejczyk i Kamil Strzelecki z „Lazarusa”.
- A naszym zadaniem jest pomoc służbie porządkowej sanktuarium w trakcie dzisiejszych uroczystości - wyjaśnili druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Świątniki Górne: Bartłomiej Matoga i Andrzej Pyrtek z Olszowic oraz Miłosz Pamuła i Daniel Ryś z Rzeszotar.
Na pielgrzymów zmierzających do sanktuarium czekali także młodzi wolontariusze Fundacji PRO-prawo do życia.
"Podpisz się za życiem" - apelowali przez megafony.
- Zbieramy podpisy pod społecznym projektem ustawy zakazującej aborcji - powiedziała Anna Trutowska, studentka UJ, koordynatorka akcji.
Przeczytaj także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.