Biskupi o groźbie dalszej degradacji osoby

„Ustawa o służbie zdrowia: osobie ludzkiej zagraża degradacja”. Komunikat o takim tytule wydał episkopat Francji w związku z rozpoczętą przedwczoraj w parlamencie tego kraju debatą nad propozycjami poprawek do ustawy o służbie zdrowia.

W jednej z nich proponuje się zniesienie obowiązującego dotąd czasu na refleksję przed aborcją. Dotychczas chcąca się jej poddać kobieta musiała wcześniej odbyć dwie wizyty lekarskie z przynajmniej tygodniowym odstępem. Lekarz miał obowiązek przedstawić jej formy pomocy państwa dla macierzyństwa, jak też możliwe skutki psychologiczne i zdrowotne aborcji.

„Proponowana poprawka jeszcze bardziej banalizuje aborcję” – piszą francuscy biskupi. Przypominają, że nawet Simone Weil, która w latach 70. ub. wieku przyczyniła się do liberalizacji prawa aborcyjnego we Francji, mówiła wówczas: „Żadna kobieta nie ucieka się do aborcji z lekkim sercem. Pozostanie to zawsze dramatem”. Biskupi zwracają uwagę, że chodzi tu przecież o eliminację ludzkiego życia. Aborcja nigdy nie będzie banalna. Czas na refleksję zapewniał rzeczywistą wolność wyboru. Zniesienie go uniemożliwia kobiecie podjęcie dobrowolnej decyzji co do życia, które nosi w swym łonie. Czyni to z nienarodzonego dziecka zwykły przedmiot, którym można swobodnie dysponować, i pozbawia jego matkę środków, by rzeczywiście cieszyła się wolnością sumienia – czytamy w komunikacie episkopatu Francji.

Biskupi odnoszą się też krytycznie do kilku innych zaproponowanych poprawek do francuskiej ustawy o służbie zdrowia. Chodzi o pobieranie organów do przeszczepów bez zgody rodzin osób zmarłych, a także o liberalizację narkotyków i używania pigułki wczesnoporonnej przez dziewczęta niepełnoletnie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9