Abp Auza o dzieciach-żołnierzach

Nasilające się zjawisko rekrutowania dzieci jako żołnierzy przez różne ugrupowania, także terrorystyczne, wymaga międzynarodowego przeciwdziałania. Wskazał na to na forum Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku stały obserwator Stolicy Apostolskiej.

Abp Bernardito Auza wziął udział w otwartej debacie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, poświęconej dzieciom i zbrojnym konfliktom.

Watykański dyplomata podkreślił, że miniony rok był najgorszy w całych najnowszych dziejach, gdy chodzi o użycie dzieci jako żołnierzy w konfliktach zbrojnych. Oblicza się, że tylko w Syrii i Iraku zmuszono do walki 10 tys. nieletnich. Jest to nie tylko naruszenie międzynarodowych praw, ale również odrażające zło, które należy potępić – stwierdził abp Auza. Problemem pozostaje wciąż rosnący udział w konfliktach zbrojnych czynników niepaństwowych, na co wspólnota międzynarodowa nie może patrzeć obojętnie. Dotyczy to zwłaszcza takich sytuacji, w których ugrupowania rebelianckie rekrutują do walki nieletnich, kierując ich niekiedy przeciwko mniejszościom etnicznym i religijnym, a państwa nie są w stanie zapewnić własnym obywatelom bezpieczeństwa.

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej zaznaczył, że w takich sytuacjach międzynarodowa interwencja nie powinna ograniczać się do użycia siły. Potrzeba także działań humanitarnych, w tym inicjatyw na rzecz reintegracji społecznej byłych dzieci-żołnierzy, w czym niezastąpioną rolę mogą odegrać wspólnoty religijne. Problemem, jak stwierdził abp Auza, jest „brak woli politycznej i moralnej odwagi, by poczynić niezbędne kroki dla sprostania wyzwaniu”, jakie stanowi plaga wykorzystywania nieletnich w konfliktach zbrojnych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11