Kuria o sensacjach "Faktu" ws. rekolekcji

Kilka dni temu "Fakt" poinformował o trzydniowych rekolekcjach wielkopostnych dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Gryfic i powiatu gryfickiego koło Szczecina. Zdaniem tabloidu, rekolekcje miały "przybliżyć młodzież do Boga i Kościoła", ale zamieniły się w "koszmar".

Miały bowiem odbiec od założonego programu, gdyż prowadzący rekolekcje kapłan "zamienił je w egzorcyzmy". Wywołał na scenę kilka osób i każdej przystawiał dłoń do czoła, wzywając, aby Duch Święty wstąpił w ich ciała. Modlący się po dotknięciu przez księdza mieli tracić kontrolę nad swoim ciałem, upadać na ziemię i mdleć. "Fakt" przywołał m.in. opinię szkolnej pedagog, która zaprotestowała przeciwko takiemu sposobowi prowadzenia rekolekcji.

Sprawą zainteresowała się nawet brukowa prasa brytyjska, przedstawiając ją w podobnie sensacyjnym tonie.

Kuria metropolitalna szczecińsko-kamieńska wystosowała w tej sprawie oświadczenie. Poinformowała w nim, że program rekolekcji został ustalony przez prowadzących oraz zespół duszpastersko-katechetyczny zgodnie ze standardami przyjętymi w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

"Każdy element tych rekolekcji był odpowiednio uczniom wyjaśniany w celu umożliwienia uczestnikom właściwego duchowego przeżycia" - zapewniła w oświadczeniu szczecińska kuria.

Szczecin, dnia 27 marca 2015 r.

Oświadczenie

W związku z informacjami prasowymi dotyczącymi tegorocznych wielkopostnych rekolekcji szkolno-parafialnych dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w Gryficach, w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, informujemy, że rekolekcje te - na zaproszenie zespołu duszpastersko-katechetycznego z Gryfic - prowadził ks. Rafał Jarosiewicz, Dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji w Koszalinie, wraz ze współpracownikami z koszalińskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji. Program rekolekcji został ustalony przez prowadzących oraz zespół duszpastersko-katechetyczny zgodnie ze standardami przyjętymi w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Każdy element tych rekolekcji był odpowiednio uczniom wyjaśniany w celu umożliwienia uczestnikom właściwego duchowego przeżycia.

Jednocześnie informujemy, że wspomniany w informacjach prasowych ks. Tomasz Worobec nie był kapłanem prowadzącym te rekolekcje.

/-/ Ks. dr Sławomir Zyga
Kanclerz Kurii

Przeczytaj także: Spocznij!

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • tomaszz
  01.04.2015 23:39
  Dziwi mnie też inna rzecz. Czemu Gość nie wycofa się z głupiego jakby nie było pomysłu plusów i minusów przy komentarzach. Trudno mi było uwierzyć, że osoby odpowiedzialne za wprowadzenie ocen komentarzy, mogą tkwić w tym błędnym poglądzie, że rację mają ci, których jest więcej. Skoro jednak oceny komentarzy są nadal, to chyba jednak muszę w to uwierzyć.
  Niestety, prowadzić w tej sytuacji merytoryczną dyskusję nie jest łatwo. Zamiast rzeczowej odpowiedzi można się jedynie spodziewać plusa albo minusa. Ale dlaczego ktoś się zgadza lub nie, już dowiedzieć się trudniej. Dla mnie kompletny bezsens te oceny, psują dużo, nie ulepszają niczego.
 • tomaszz
  02.04.2015 00:14
  Pan objawia się tym, którzy Go miłują.
 • Tatrzański
  02.04.2015 01:28
  Zapraszam do dyskusji, po wielu "zadymach" wreszcie udało mi się skończyć "Spoczynek w duchu, czy zaćmienie ducha?":

  http://blog.wiara.pl/Alpejski
 • Jan76
  05.04.2015 17:11

  To co się dzieje często w Odnowie to dokładnie to samo co się działo a dniu Zesłania Ducha Świętego na Jego uczniów.
  Ksiądz Jarosiewicz organizował między innymi "Jezus na stadionie". Po owocach ich poznacie - znacie?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9