Abp Tomasi o ochronie przyrody i prawach człowieka

Możność cieszenia się zrównoważonym środowiskiem naturalnym to kwestia sprawiedliwości, szacunku i równości, a niszczenie przyrody wpływa już negatywnie na cały szereg praw człowieka. Przypomniał o tym na forum ONZ w Genewie przedstawiciel Stolicy Apostolskiej.

Abp Silvano Tomasi złożył oświadczenie podczas sesji Rady Praw Człowieka, gdzie dyskutowano na temat zobowiązań, jakie niesie z sobą prawo do bezpiecznego, czystego, zdrowego i zrównoważonego środowiska.

Watykański dyplomata zauważył, że kwestie związane z prawami człowieka w odniesieniu do stanu środowiska naturalnego dotyczą głównie dwóch rodzajów sprawiedliwości: wyrównawczej i rozdzielczej. Pierwsza z nich wymaga uczestnictwa wszystkich, na ile to możliwe, w tworzeniu pewnych dóbr. Druga zakłada jak najpowszechniejszy dostęp do owych dóbr, w tym przypadku do bezpieczeństwa środowiskowego. Ta ostatnia zasada postuluje zwrócenie szczególnej uwagi na te społeczności, które w największym stopniu cierpią skutki zniszczenia przyrody. Należy też zwrócić uwagę na jakość prawa stanowionego. które dotyczy ochrony środowiska naturalnego oraz instytucjonalnego zabezpieczenia ludzi przed szkodami w tej dziedzinie. „Należy wypracować racjonalny kompromis między ochroną przyrody a innymi słusznymi interesami” – zaznaczył abp Tomasi. Pochwalił przy tym monitorowanie pod tym względem działalności gospodarczej i przypomniał potrzebę przyszłościowego myślenia, gdy chodzi o wpływ człowieka na środowisko.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9