Papieskie rady dla katolickiego uniwersytetu

Katolicka uczelnia powinna być ukierunkowana na Jezusa i z Niego ma czerpać swoje siły, idee i nauczanie - powiedział papież w wideoprzesłaniu doKatolickiego Uniwersytetu Argentyny.

W Buenos Aires na kampusie Puerto Madero poświęcono 18 marca główny kościół Katolickiego Uniwersytetu Argentyny. Dokonano tego podczas Eucharystii, której przewodniczył metropolita stolicy tego kraju, kard. Mario Aurelio Poli, będący równocześnie Wielkim Kanclerzem tej uczelni. Ogromnym zaskoczeniem dla zebranych było wyemitowanie specjalnie nagranego na tę okazję wideoprzesłania papieża Franciszka. W swoim wystąpieniu Ojciec Święty podkreślił, że uczelnia powinna być ukierunkowana na Jezusa i z Niego ma czerpać swoje siły, idee i nauczanie.

„Sprawia mi wielką radość poświęcenie i zainaugurowanie kościoła Serca Jezusowego, świątyni Katolickiego Uniwersytetu Argentyny – powiedział Franciszek. – Do tej pory były tu małe kapliczki, które w jakiś sposób wspierały naszą modlitwę, nasze spotkanie z Jezusem, z Maryją, ze św. Józefem. Teraz ta świątynia staje się centrum całego uniwersytetu, który ma być na tę świątynie ukierunkowany. To znaczy, że ma być uniwersytetem skierowanym na Boga, na Jezusa, który jest tam w tabernakulum. I z tej świątyni musi wychodzić siła uniwersytetu, idee uniwersytetu, nauczanie uniwersytetu. To nie ma być świątynia oddzielona; ona jest sercem uniwersytetu, znajduje się wewnątrz uczelni, jest częścią uniwersytetu. Jest o wiele ważniejsza niż rektorat, niż senat, dziekanaty i zgromadzenia. Jest o wiele ważniejsza! Bo tam jest serce i tam jest centrum. Cieszę się z wami z tej inauguracji kościoła Uniwersytetu Katolickiego i chciałbym, by zawsze był pełny. Niech Bóg wam błogosławi!” - powiedział papież.

Nowa świątynia jest odpowiedzią na wezwanie Franciszka, by ośrodki akademickie były miejscem spotkania z Jezusem i z duchowością. Stąd też władze archidiecezji w tym wypadku zdecydowały się na postawienie kościoła, a nie tylko kaplicy, co z punktu widzenia kanonicznego i liturgicznego nadaje miejscu modlitwy wyższą rangę. Widać to także w strukturze architektonicznej budowli. „Główny kościół wydaje się być dobrze zintegrowany z całą infrastrukturą i pokazuje, że życia duchowego Uniwersytetu nie można rozumieć jako dodatku, jako działalności drugorzędnej czy tolerowanej – napisał w specjalnym liście rektor Katolickiego Uniwersytetu Argentyny abp Victor Manuel Fernández. – W naszej koncepcji życia i mądrości duch jest niezbędny, podstawowy, fundamentalny, i musi przenikać wszystko” – podkreślił duchowny kierujący tą uczelnią.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9