Papież: Mam poczucie, że mój pontyfikat będzie krótki

„Mam poczucie, że mój pontyfikat będzie krótki” - powiedział Ojciec Święty w wywiadzie udzielonym Valentinie Alazraki z meksykańskiej telewizji Televisa. Podjął w nim wszystkie palące kwestie pierwszych dwóch lat kierowania Kościołem powszechnym, w tym sprawy migracji i handlu narkotykami, reformy Kurii i wyzwań Synodu dla Rodziny.

Na meksykańskiej dziennikarce, rozmawiającej z Ojcem Świętym w pokoju, w którym przyjmuje on swoich współpracowników, duże wrażenie wywarła dominująca obecność obrazu Matki Bożej z Guadalupe. Jak wyznał Franciszek Matka Boża czczona w stolicy Meksyku jest źródłem jedności kulturowej, prowadzącej do świętości pośród grzechu, niesprawiedliwości, wyzysku i śmierci. Jednocześnie zauważył, że nieszczęścia Meksyku są podobne do tych, jakie spotykamy w innych częściach globu: dramat migracji i murów, które mają jej zapobiegać. Przypominając tragedie do jakich dochodzi na granicy pomiędzy między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem papież dodał, że jest to także problem Morza Śródziemnego, przez które mieszkańcy Afryki pragną uciec od wojen, głodu, czy też dotrzeć do krajów, w których oczekują lepszego życia. „Te wielkie migracje powodują wypaczone systemy gospodarcze, brak pracy, kultura odrzucenia zastosowana do istot ludzkich” - stwierdził Franciszek.

Ojciec Święty wskazał zarazem, iż bieda jest często pożywką dla przestępczości. Przypomniał dramat 43 studentów z miasteczka Iguala w stanie Guerrero, zaatakowanych i zamordowanych 26 września ub. roku przez przestępców i członków lokalnej policji. Ujawnił, że chciał oddać hołd ich pamięci także mianując kardynałem arcybiskupa Morelii, Alberto Suáreza Indę. Jednocześnie papież wskazał, że w obliczu nieszczęść świata obowiązkiem katolików jest okazanie solidarności. Na tej płaszczyźnie wyzwaniem dla Kościoła są sekty i ruchy ewangelikalne – zwłaszcza w Ameryce Łacińskiej - zauważył przybyły do Rzymu z „krańców świata” Następca św. Piotra.

Papież skrytykował klerykalizm, sprawiający, że często osoby świeckie nie są dostatecznie zaangażowane w Kościele. Poruszając problemy związane z reformą Kurii Rzymskiej Ojciec Święty zaznaczył, że przemiana zawsze zaczyna się od serca ludzkiego i pociąga za sobą również zmianę sposobu życia. Wyznał, że ma poczucie, iż pozostało jemu niewiele czasu do dyspozycji. „Mam poczucie, że mój pontyfikat będzie krótki”- powiedział, choć zastrzegł, że może się w tym przypadku mylić. Pytany o możliwość ustąpienia z urzędu ze względu na wiek, Franciszek podkreślił, że papież jest postacią wyjątkową i nie mogą dotyczyć jego osoby limity dotyczące innych biskupów. Jednocześnie wyraził uznanie dla odważnej decyzji Benedykta XVI. Przy tej okazji podkreślił także zaangażowanie swego poprzednika w walkę z nadużyciami seksualnymi duchownych wobec nieletnich. Wskazał też na konieczność otoczenia opieką ofiar tych przestępstw.

Pytany o zagadnienia związane z październikowym synodem zwyczajnym o rodzinie Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje wobec niego wiele wyolbrzymionych oczekiwań dotyczących kwestii złożonych i delikatnych, takich jak Komunia św. dla rozwiedzionych żyjących w nowych związkach czy stosunku do związków homoseksualnych. Franciszek jest przekonany, że rodzina stoi w obliczu kryzysu, jakiego nigdy wcześniej nie było i trzeba zacząć od duszpasterstwa skierowanego przede wszystkim do młodych i nowożeńców. W najbliższym czasie papież spotka się we wrześniu z rodzinami w Filadelfii w USA, ale planuje także podróże do Afryki oraz Ameryki Łacińskiej – przypominało Radio Watykańskie, omawiając wywiad Franciszka dla meksykańskiej stacji telewizyjnej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Silvio
  13.03.2015 20:52
  Silvio
  Widzę po komentarzach,że wszelkie trads-nacje dotarły nawet na ten portal.
 • saherb
  14.03.2015 10:25
  Znam przepowiednię, wg której po JPII będzie dwóch dobrych papieży, a potem będzie antypapież. Tak więc (niepotrzebna) rezygnacja Benedykta XVI i ewentualna Franciszka znacząco przybliżają nam to straszne doświadczenie antypapieża.
 • Robert
  14.03.2015 20:21
  Ministerstwo prawdy działa też na Deon.pl

  http://www.deon.pl/religia/serwis-papieski/aktualnosci-papieskie/art,2833,paybypray-unikalna-karta-platnicza-w-rocznice-wyboru-franciszka.html

  Kurczę, jakie to jest jednak smutne... ech...
 • alfabetka
  16.03.2015 20:04
  A dla mnie jest smutne to, że z długiego wywiadu wybrano senzacyjnie brzmiące pół !!! zdania O.Św. Franciszka, w którego drugiej połowie mówi on, że się moze myli - i tłustym drukiem zrobiona z tego tytuł :( :(
  Byłoby mi jeszcze bardziej smutno, gdyby ten tytuł wybrała wiara.pl ? :)
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9