Centralne ogólnopolskie obchody Dnia Judaizmu odbędą się w diecezji bielsko-żywieckiej, która jest ich gospodarzem i organizatorem. Uroczystości w Bielsku-Białej, Cieszynie, Oświęcimiu i Żywcu przywołają pamięć o wspólnej historii chrześcijan i Żydów na terenie diecezji. Mają też być krokiem ku lepszemu dialogowi wyznawców judaizmu i uczniów Chrystusa w przyszłości.
Przemówić do serc
Projekt edukacyjny „Przez wspólną historię – ku przyszłości” to ciekawa propozycja szkolnej wizyty w Oświęcimiu, rozpoczynanej w Muzeum Żydowskim i w synagodze Chewra Lomdej Misznajot, ostatnich śladach żyjącej kiedyś w tym mieście żydowskiej społeczności. Później zaplanowane jest zwiedzanie miejsca pamięci: Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau według specjalnie opracowanego programu i zapoznanie się z tragedią zagłady, która dotknęła wielu Żydów. Podsumowaniem jest spotkanie w Centrum Dialogu i Modlitwy. Aby taka wyprawa szlakiem historii mogła rzeczywiście poprowadzić młodych ku przyszłości, niezbędne jest wcześniejsze przygotowanie uczniów, by rozumieli, co stało się w Auschwitz-Birkenau, ale także poznali tradycje, symbole i obyczaje żydowskie, umieli dostrzegać wokół siebie ślady wspólnych korzeni, a także rozumieli wagę dialogu i sens wspólnego budowania przyszłości. Zebrano więc wszystkie niezbędne na ten temat informacje, które w przyszłości pomogą nauczycielom i katechetom w przygotowaniu młodzieży do uczestnictwa w projekcie. Wydana niedawno publikacja zawiera ważne i praktyczne informacje.
Dostosowane do potrzeb uczniów w różnym wieku scenariusze lekcji religii opracowali katecheci: ks. Marek Studenski, ks. Tomasz Chrzan, Katarzyna Kajor-Suwała i Dorota Kania, a historyczny materiał na temat ofiar obozu Auschwitz sporządziła Teresa Wontor-Cichy z PMAB. Jest też wykaz najważniejszych dokumentów Kościoła na temat judaizmu i prezentacja postaci ks. Manfreda Deselaersa z CDiM. Całość tematów zaprezentowano na konferencji dla pedagogów w Bielsku-Białej. Jak zauważa we wstępie do wydawnictwa bp Pindel, w całym przedsięwzięciu chodzi o to, by skłonić dyrektorów szkół, wychowawców i katechetów do takiej właśnie wizyty w byłym nazistowskim obozie zagłady. – Jest to miejsce tragiczne, ale równocześnie niosące ważne przesłanie dla człowieka i świata – napisał bp Pindel. – Jest ono w stanie przemówić do młodych serc mocniej niż jakiekolwiek słowa rad czy pouczeń.
Kto ratuje jedno życie…
W konkursie organizowanym w 2014 r. przez Festiwal Literatury dla Dzieci wygrała książka pisarki z Bielska-Białej Renaty Piątkowskiej „Wszystkie moje mamy”. Na opowieść o wojnie widzianej oczami żydowskiego dziecka, uratowanego z getta przez Irenę Sendlerową, zagłosowało najwięcej dzieci, choć temat wydawał się zbyt trudny dla dziecięcego odbiorcy.
– To też była jedna z inspiracji do organizacji tego konkursu, poprzez który chcemy się włączyć do obchodów XVIII Dnia Judaizmu, organizowanego w tym roku w naszym mieście – przyznają Alicja Jabłońska i Mariola Pietera, koordynatorki konkursu „Wspomnienie o Irenie Sendlerowej”, zorganizowanego przez Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej przy współpracy z bielską Gminą Wyznaniową Żydowską.
Na literacko-plastyczny konkurs, którego celem było rozbudzenie zainteresowań historią II wojny światowej, a szczególnie martyrologią narodu żydowskiego, nadesłanych zostało ponad 150 prac. Były rysunki, wiersze, kartki z pamiętnika i rozprawki podejmujące zaczerpniętą z Talmudu myśl: „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”. Ich autorami są uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, m.in. z Bielska-Białej, Cieszyna, Czechowic-Dziedzic, Dankowic, Łodygowic, Pisarzowic, Skoczowa i Żywca. – Wszystkie prace ocenili już jurorzy, a uroczystość wręczenia nagród będzie jednym z punktów obchodów Dnia Judaizmu – mówi Mariola Pietera.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.