Religie są rozwiązaniem, a nie problemem. W tym duchu francuski kardynał Jean-Louis Tauran komentuje ostatnie wydarzenia we Francji.
Podkreśla, że uderza ogromne okrucieństwo zbrodni w Paryżu, na które wskazał także Papież Franciszek. „Nie widzę zarazem w tym okrucieństwie elementów jednoznacznie religijnych” – zaznacza przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.
„Religia nie była przyczyną tej zbrodni, tak samo jak nie jest źródłem wielu kryzysów dręczących Bliski Wschód. Religia musi być jednak częścią ich rozwiązania” – mówi watykański hierarcha przypominając, że nie można zrozumieć współczesnego świata odcinając się od wiary i religii. W wywiadzie dla włoskiego dziennika Avvenire kard. Tauran wskazuje, że należy unieszkodliwić ludzi, którzy mogą nam zagrażać, oraz zniszczyć siatki terrorystów. Jest to – jak mówi – konieczne, ale nie wystarczające. Dialog, wzajemne poznanie naszych religii i edukacja – to według przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego długofalowa recepta na pokonanie światowego terroryzmu.
Szef watykańskiej dykasterii wskazuje zarazem, że „matką wszystkich kryzysów” jest konflikt izraelsko-palestyński. „Jego rozwiązanie miałoby zbawienny wpływ na sytuację na całym Bliskim Wschodzie. Niestety napływające stamtąd sygnały nie napawają optymizmem” – podkreśla kard. Tauran.
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).