Ojciec Święty mianował kard. Jean-Louis Taurana kamerlingiem, a abp Giampiero Glodera wicekamerlingiem Świętego Kościoła Rzymskiego. Dotychczas stanowiska te pełnili odpowiednio 80-letni obecnie kard. Tarcisio Bertone oraz niemal 78-letni abp Pier Luigi Celata.
Funkcja kamerlinga istnieje w Kurii Rzymskiej od r. 1017. Najważniejsze obowiązki spoczywają na nim w czasie wakansu na katedrze św. Piotra. Jest wtedy w Watykanie jedynym szefem dykasterii, który nie traci swego urzędu. Zarządza dobrami Stolicy Apostolskiej i zajmuje się organizacją pogrzebu papieża oraz konklawe.
Natomiast zadaniem wicekamerlinga jest współpraca z kardynałem kamerlingiem zwłaszcza w okresie wakansu na Stolicy Piotrowej. Chodzi zwłaszcza o administrację w tym okresie dobrami i prawami doczesnymi Stolicy Apostolskiej.
Kard. Jean-Louis Tauran urodził się 3 kwietnia 1943 w Bordeaux. Po studiach na uczelniach katolickich w Rzymie i w Tuluzie przyjął 20 września 1969 święcenia kapłańskie, po czym przez kilka lat pracował w swej rodzimej archidiecezji. W 1975 wstąpił do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej - pracował w nuncjaturach na Dominikanie i w Libanie, a następnie, po powrocie do Watykanu, był od lipca 1983 członkiem Rady Publicznych Spraw Kościoła.
Jan Paweł II mianował go 1 grudnia 1990 sekretarzem ds. stosunków Stolicy Apostolskiej z Państwami, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego i osobiście udzielił mu sakry 6 stycznia następnego roku w Watykanie. Na tym stanowisku kierował dyplomacją watykańską.
Na konsystorzu 21 października 2003 Ojciec Święty włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego i wkrótce potem, 24 listopada tegoż roku mianował go archiwistą i bibliotekarzem Świętego Kościoła Rzymskiego. W dniach 18-19 kwietnia 2005 brał udział w konklawe, które wybrało Benedykta XVI. Od 25 czerwca 2007 roku jest przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Od 21 lutego 2011 roku do 12 czerwca 2014 był kardynałem- protodiakonem, który m.in. ogłosił 'miastu i światu' wybór papieża Franciszka. 12 czerwca został kardynałem-prezbiterem, zachowując dotychczasowy kościół tytularny Sant’Apollinare alle Terme Neroniane-Alessandrine.
Abp Giampiero Gloder urodził się 15 maja 1958 w miejscowości Asiago (prowincja Vicenza w północno-wschodnich Włoszech). Święcenia kapłańskie przyjął 6 czerwca 1983 i został inkardynowany do diecezji padewskiej. 1 lipca 1992 wstąpił do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, po czym został skierowany do pracy w nuncjaturze w Gwatemali. Po powrocie do Watykanu 16 czerwca 1995 rozpoczął pracę w Sekcji do Spraw Ogólnych Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Był tam m.in. radcą nuncjatury i kierownikiem urzędu do zadań specjalnych w Sekretariacie Stanu. 21 września 2013 roku został rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej, przygotowującej przyszłych papieskich dyplomatów.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.