Minął pierwszy dzień rekolekcji z o. Antonello Cadeddu, prowadzonych we wrocławskiej Hali Orbita.
– Czemu Jezus mówi do Zacheusza: „Zejdź z drzewa”? Bo On sam, Jezus, ma wejść na drzewo – mówił brazylijski kapłan w homilii podczas Mszy św. odprawionej pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego. Przypomniał apokaliptyczne opisy drzewa wiecznie owocującego, o uzdrawiających liściach – opisy nawiązujące do krzyża. To drzewo pozwala „spojrzeć wysoko”, w górę, ku prawdzie. Mamy na niego „wejść” w naszej codzienności. – Chcę wejść z Jezusem na drzewo tak jak Zacheusz. Mam z Nim przeżywać krzyż codzienności, cierpienia, trudności – tłumaczył:
– Jego osoba pomogła nam otworzyć się na tajemnicę powszechności Kościoła – mówił o ojcu Antonello abp Józef Kupny. Przypomniał, że ewangelizator pochodzi z Kościoła Ameryki Południowej, podobnie jak papież Franciszek, i swoją posługą wzywa w pewien sposób do łączności z papieżem.
Na początku Mszy św. zebranych przywitał o. Krzysztof Wesołowski OCD, przeor karmelitańskiej wspólnoty we Wrocławiu, przypominając, że to właśnie w Karmelu narodziła się inicjatywa archidiecezjalnych rekolekcji ewangelizacyjnych (w których organizację włączyły się także wspólnoty z innych środowisk). – Wpisują się one w obchodzony w tym roku jubileusz 500-lecia urodzin św. Teresy z Avila – zauważył, podkreślając jej przesłanie o zaproszeniu człowieka do głębokiej przyjaźni z Jezusem.
O. Antonello mówił w konferencjach m.in. o uzdrowieniu (obrazowo, z krzesłem w ręku, tłumacząc, że uzdrowionemu paralitykowi niesione łoże było wciąż potrzebne – przypominając o doznanej łasce). Wiele uwagi poświęcił konieczności nieustannej modlitwy, podając konkretne sposoby, jak to osiągnąć:
Agata Combik /Foto Gość Wrocławska Hala Orbita w czasie rekolekcji Pierwszy dzień rekolekcji wypełniły konferencje o. Antonello, modlitwa uwielbienia i modlitwa o uzdrowienie. O 15.00 wszyscy zgromadzili się na Godzinie Miłosierdzia, a pod wieczór w Hali zabrzmiał Akatyst – starożytny hymn chrześcijański wykonany przez dwa połączone chóry – Jasnogórski Chór Mieszany im. NMP Jasnogórskiej Królowej Polski (dyr. Marcin Lauzer) oraz chór Deesis z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Piekarach (k. Strzegomia), prowadzony przez Aleksandrę Kołkowską. – Duch Święty i Maryja to dwa skrzydła, na których Kościół wznosi się do uwielbienia Pana… Maryja, Pneumatofora, to Ta, która niesie Ducha Świętego – mówił we wprowadzeniu ks. Ryszard Zawadzki, który uroczyście wprowadził do Hali ikonę Matki Bożej. Po modlitwie Akatystem odbyło się nabożeństwo szkaplerzne; chętni mogli przyjąć karmelitański szkaplerz.
Więcej tutaj.
________________
Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.