Znamy je z katechizmu. Potrafimy wymienić często sprawniej niż Dekalog czy 7 sakramentów. Tylko gdy patrzymy na siebie, nie mamy ochoty ich dostrzec.
Znamy je z katechizmu. Potrafimy wymienić często sprawniej niż Dekalog czy 7 sakramentów. Powstawały o nich filmy, książki, traktaty. Tylko gdy patrzymy na siebie, nie mamy ochoty ich dostrzec.
Grzechy główne: pycha, chciwość, nieczystość, zazdrość, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, gniew, lenistwo. Przez wieki, różna była ich ilość, różna kolejność, różnie też postrzegano czym są, skąd się biorą. Np. święty Augustyn mówi, że grzech to miłość siebie posunięta aż do pogardy Boga, jest "odwróceniem się od uniwersalnej całości, ku indywidualnej części". Z kolei "święty Tomasz z Akwinu dostrzegał w grzechu również wymiar psychologiczny. Każdy grzech to nadmiar albo defekt uczucia, jakieś jego "wypaczenie". Nieczystość i obżarstwo wyrażają nadmiar poszukiwania przyjemności, a zazdrość i acedia to nadmiar smutku."
"Siedem grzechów głównych dzisiaj" Joanny Petry-Mroczkowskiej zawiera analizę poszczególnych grzechów głównych, ale także stanowi studium o grzechu w ogóle. Opierając się na nauce biblijnej i Ojców Kościoła, przez Ewagriusza z Pontu i innych mistrzów monastycznych, psychoanalityków, sięgając do "Listów starego diabła do młodego" C.S.Lewisa, czy "Boską komedię" Dantego, po współczesną kinematografię Andy Warhola, czy badania kryminologów autorka zgłębia istotę poszczególnych grzechów poszukując ich źródeł, współczesnych przyczyn i sposobów ich wyrażania.
Nie jest to poradnik duchowy, a wnikliwa obserwacja współczesnej kultury i jej wpływu na chrześcijaństwo, kategorie i problemy moralne, napisana z perspektywy człowieka mieszkającego w Polsce i USA. Szerokość ujęcia tematu stawia ją jednak wysoko na półce literatury duchowościowej, dając niezbędne tło merytoryczne na drodze osobistego rozwoju.
Joanna Petry-Mroczkowska: Siedem grzechów głównych dzisiaj. Wydawnictwo M
Książkę można wygrać w naszym konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:
Jakich 8 demonów wymienia Ewagriusz z Pontu?
Odpowiedź: obżarstwo, nieczystość, chciwość, smutek, gniew, acedia (lenistwo), próżność, pycha
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.