„Ocalmy chrześcijan w Syrii” - to hasło VI Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
W najbliższą niedzielę w całym kraju odbywać się będą modlitwy w intencji syryjskich chrześcijan, zorganizowana zostanie też zbiórka pieniędzy. Organizatorem tego wydarzenia jest stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Ks. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji stowarzyszenia przypomina, że najcenniejszą rzeczą, którą możemy ofiarować chrześcijanom w Syrii to nasza pamięć i modlitwa. Wskazuje też na codzienny dramat Syryjczyków.
„W ciągu ponad trzech lat wojny zabitych zostało 200 tys. osób. Co najmniej 3 mln Syryjczyków uciekło z kraju, a 7 mln osób to uchodźcy wewnętrzni, którzy opuścili domy w poszukiwaniu bezpieczniejszego miejsca dla swoich najbliższych - mówi ks. Cisło. - Szczególnie dramatyczna jest sytuacja chrześcijan. To, co im najbardziej doskwiera to powszechny brak bezpieczeństwa i niepewność przyszłości. Nigdy nie wiedzą, kiedy spadną kolejne bomby i kiedy do ich domów znów wtargną islamscy fundamentaliści. Takie gesty solidarności, jakie okazują Polacy, czyli modlitwa, zainteresowanie ich losem, a także konkretne materialne wsparcie są konieczne i bardzo ważne. Muszę przyznać, że w ciągu tych sześciu lat organizowania przez nas Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym dotarł do świadomości wielu Polaków fakt, że chrześcijanie są najbardziej prześladowaną religią na świecie. Do tej pory mało kto przypominał te dramatyczne liczby. Ostatnie dane mówią, o 105 tys. chrześcijan zabijanych za wiarę, co roku. Oznacza to, że co pięć minut na świecie ginie jeden chrześcijanin”.
Tylko w tym roku Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie na pomoc uchodźcom syryjskim przeznaczyło ponad 5 mln złotych. Ponieważ zbliża się zima i namioty, w których przebywają uchodźcy nie będą wystarczające, z pomocą Konferencji Episkopatu Polski Pomoc Kościołowi w Potrzebie przygotowało projekt postawienia kontenerów, w których przebywać będą mogły całe rodziny. Znajdą one swoje miejsce w Ankarze, chrześcijańskiej dzielnicy miasta Erbil w Iraku.
Ofiarę na rzecz potrzebujących Syryjczyków można złożyć m.in. za pomocą SMS-a o treści „Ratuje” pod nr 72405 (koszt 2 zł +VAT, 2,46 zł brutto). Akcja trwa od 1 listopada do 31 grudnia br.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.