Dobiega końca amerykański etap peregrynacji Ikony Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu” przez świat w obronie życia. Tysiące wiernych ze stanu Arizona oraz kilku sąsiednich przyjadą 1 listopada do Phonix, gdzie po 85 tys. kilometrów wędrówki zakończy się II etap tej peregrynacji. Modlitewne czuwanie potrwa przez całą noc, po czym Ikona rozpocznie peregrynację wśród środowisk latynoskich oraz po Meksyku.
Podczas przejazdu przez Stany Zjednoczone Ikona Częstochowska odwiedziła ok. 200 miejscowości w 47 stanach. Zatrzymała się w 10 sanktuariach, 16 katedrach, 6 bazylikach, 6 kościołach greckokatolickich, 250 parafiach rzymskokatolickich oraz 18 cerkwiach prawosławnych. Przeszła w procesji Strefą Zero w Nowym Jorku oraz pod kanadyjskim parlamentem w Ottawie. Wizytowała także liczne zakony, domy dla samotnych matek, ośrodki dla seniorów i hospicja oraz towarzyszyła modlitwie przed wieloma placówkami aborcyjnymi, z których kilkanaście już zamknięto. - Wiele dzieci zostało uratowanych. Była nawet w kanadyjskim więzieniu. Pielgrzymce patronował światowy ruch obrony życia Human Life International – informuje Ewa Kowalewska, międzynarodowy koordynator peregrynacji
Główne uroczystości wieńczącę peregrynację w Ameryce Północnej odbędą się 1 listopada w prowadzonej przez księży chrystusowców Polskiej Misji Pastoralnej Matki Bożej Częstochowskiej w Phoenix, stolicy stanu Arizona. Mszy św. polowej będzie przewodniczył o. Jacek Buda OP. Spodziewany jest przyjazd tysięcy wiernych z całego stanu Arizona oraz kilku sąsiednich. Czuwanie i adoracja będą trwały przez całą noc.
Podczas tych uroczystości ks. Peter West - wiceprezydent Human Life International ds. Misji, który przez 14 miesięcy pełnił funkcję kustosza i koordynatora pielgrzymki w Ameryce Północnej, przekaże opiekę nad Ikoną ks. Jamesowi Heyd, który jest duszpasterzem środowisk latynoskich oraz znanym obrońcą życia, aby poprowadził dalszą pielgrzymkę Czarnej Madonny do Meksyku.
Po zakończeniu uroczystości w Phoenix Ikona pojedzie do Chicago, gdzie w ramach preludium pielgrzymki do Meksyku w dniach od 8 do 28 listopada będzie odwiedzała parafie, które prowadzą duszpasterstwo dla licznie tam mieszkających osób pochodzenia latynoskiego, głównie meksykańskiego. Z pewnością przyłączą się też Polacy.
W dniu 28 listopada Czarna Madonna wyruszy do Meksyku, gdzie odwiedzi dziewięć głównych miast, a we wspomnienie Matki Bożej z Guadalupe 12 grudnia nastąpi historyczna wizyta peregrynującej Ikony Częstochowskiej w stolicy w najsławniejszym sanktuarium maryjnym Ameryki, gdzie znajduje się nie uczyniony ludzką ręką wizerunek Maryi – Morenity z Tepeyac – na tilmie św. Juana Diego.
Cała trasa łącznie peregrynacji „Od Oceanu do Oceanu” w I i II etapie wynosi już ok. 150 tys. km. I etap od Władywostoku do Fatimy liczył 65 tys. km. II etap przez Amerykę Północną to ok. 85 tys. Peregrynacja rozpoczęła się w 28 stycznia 2012 roku poświęceniem Ikony przeznaczonej do peregrynacji na Jasnej Górze oraz przyłożeniem jej do oryginału i cały czas trwa.
ww.odoceanudooceanu.pl
Piotr Sikora o odzyskaniu tożsamości, którą Kościół przez wieki stracił.