"Dom na Skale" dedykowany Karolowi Wojtyle

Z obchodzonym w Polsce Dniem Papieskim zbiegnie się w Rzymie niedzielny koncert „Dom na skale” z udziałem krakowskiej piosenkarki Agnieszki Chrzanowskiej i włoskiego wirtuoza akordeonu Marco Lo Russo oraz innych znakomitych krakowskich muzyków.

Dedykowany jest on Karolowi Wojtyle – poecie. Promuje we Włoszech Małopolskę, a szczególnie Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Miejscem koncertu 12 października będzie Bazylika Santa Maria in Aracoeli na Wzgórzu Kapitolińskim w Rzymie. Wejście na koncert jest bezpłatne. 

Celem koncertu na Kapitolu jest przybliżenie włoskiej publiczności małopolski jako miejsca, gdzie kształtowała się osobowość oraz wrażliwość artystyczna Karola Wojtyły - gdzie ukształtował się jako człowiek, poeta, kapłan i późniejszy papież. Wykonane zostaną piosenki z tekstami poetów działających w Małopolsce (w tym także poezji Karola Wojtyły) oraz utworów instrumentalnych. Włoski aktor teatralny i filmowy Renato Raimo odczyta fragmenty prozy nestora włoskiego dziennikarstwa, pisarza i watykanisty Franco Bucarellego, poświęcone Karolowi Wojtyle. W trakcie koncertu wyświetlane będą tłumaczenia utworów śpiewanych po polsku, grecku i angielsku. Pojawią się także artystyczne zdjęcia młodego fotografa Marcina Brzózki, wykonane w różnych zakątkach Małopolski.

Program koncertu „Dom na skale" wykonany został w sanktuarium na Skałce w Krakowie, w 28. rocznicę spotkania Jana Pawła II z młodzieżą krakowską, a utwór ekumeniczny „Panie Nasz”, ze słowami poety Michała Zabłockiego, Agnieszka Chrzanowska zaśpiewała pod oknem na Franciszkańskiej 3, podczas ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w roku 2002. W Rzymie odbędzie się premiera międzynarodowej wersji tego koncertu z udziałem włoskiego wirtuoza akordeonu Marco Lo Russo, artysty który miał przywilej występować przed papieżem Benedyktem XVI (w Katedrze w Turynie, podczas wystawienia relikwii Całunu). Przez wiele lat współpracował ze zdobywcą Oskara, kompozytorem Nicola Piovanim - autorem muzyki do filmu Roberto Benignego „Życie jest piękne”. 

Honorowy Patronat nad koncertem objął ambasador RP przy Watykanie, Piotr Nowina-Konopka. 

Wstęp na koncert jest wolny. 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6