Caritas Ukrainy mobilizuje siły, by dotrzeć z pomocą do ludności poszkodowanej na skutek wojny. Dostarczenie pomocy w rejony objęte walkami nie jest łatwe. Można się bowiem znaleźć w zasięgu ostrzału – podaje Andrij Waskowycz dyrektor tamtejszej Caritas. Takiej natychmiastowej pomocy humanitarnej potrzebuje dziś na przykład Ługańsk.
Innym pilnym zadaniem jest troska o uchodźców, zapewnienie im bezpiecznego schronienia na jesień i zimę. W tym celu Caritas utworzyła sztab kryzysowy w Charkowie. Według szacunków ONZ liczbę uchodźców szacuje się na ponad 150 tys. Natomiast w miastach odbitych przez ukraińskie władze Caritas włącza się w proces odbudowy. W Słowiańsku na przykład skupiono się na wymianie rozbitych szyb u tysiąca najbiedniejszych rodzin. Wsparto też odbudowę szkół.
W pomoc ofiarom wojny angażuje się nie tylko Kościół katolicki, ale również wiele innych instytucji dobroczynnych. Warto zauważyć, że wyraźnie po stronie narodu ukraińskiego opowiada się również Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego. W poniedziałek, a zatem nazajutrz po intronizacji jej nowego zwierzchnia metropolity Onufrego, rzecznik prasowy Cerkwi wystąpił w obronie terytorialnej integralności Ukrainy, której jak stwierdził, powinien zostać zwrócony Krym. Projerej Georgij Kowalenko przypomniał ponadto, że Cerkiew ukraińska wciąż ma na Krymie swoje diecezje, podlegające jurysdykcji metropolity Kijowa.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.