Kościół na Filipinach opublikował instrukcję duszpasterską w sprawie stosowania ustawy o zdrowiu reprodukcyjnym, zatwierdzoną na ostatnim zebraniu plenarnym biskupów.
Jest to ich odpowiedź na orzeczenie Sądu Najwyższego, który uznał za zgodną z Konstytucją ustawę wprowadzającą antykoncepcję w sektor publicznej opieki zdrowotnej. Ma ona na celu powstrzymanie przeludnienia. Takiej postawie zdecydowanie sprzeciwia się Kościół katolicki, zajmując jasne stanowisko w czasie toczącej się od 16 lat debaty. W jej rezultacie Sąd Najwyższy, zatwierdzając ustawę, uznał jednak prawo lekarzy i placówek prywatnych do sprzeciwu sumienia.
Instrukcja duszpasterska wyjaśnia katolickim pracownikom służby zdrowia, że aborcja i środki wczesnoporonne są filipińską ustawą o zdrowiu reprodukcyjnym zakazane. Stąd wezwanie biskupów do lekarzy katolickich, aby zwrócili się do państwa o przetestowanie wszystkich środków antykoncepcyjnych, w tym także będących już w sprzedaży, by upewnić się, że są one bezpieczne, zgodne z prawem i nie wywołują poronienia.
Ponadto instrukcja odwołuje się do zasady „nienaruszalności ludzkiego sumienia” i wskazuje, że lekarz „ma prawo odmówić poinformowania pacjenta o miejscach, gdzie można dostać środki antykoncepcyjne”. Zwłaszcza, że orzeczenie Sądu Najwyższego stwierdza: „Jeśli korzystający z prawa do sprzeciwu sumienia musiałby dostarczyć taką informację, byłby wspólnikiem w działaniu, które dla niego jest niemoralne”.
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).