Modlitwa o pokój na Bliskim Wschodzie oraz na Ukrainie zabrzmiała dziś przy grobie św. Jana Pawła II.
Kard. Leonardo Sandri przewodniczył tam Eucharystii inaugurującej spotkanie Dzieł Pomocy Kościołom Wschodnim ROACO, od lat niosących wsparcie chrześcijanom zamieszkującym także tereny dotknięte obecnymi konfliktami.
Kard. Sandri, prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, zawierzył prace ROACO dwóm świętym papieżom: Janowi XXIII i Janowi Pawłowi II. Podkreślił, że byli oni wielkimi przyjaciółmi Wschodu chrześcijańskiego. Szczególnie modlił się za pogrążone w krwawej wojnie Syrię i Irak. „Do Miłosiernego Ojca – wzywał kard. Sandri – wstawiajmy się za tak licznymi ofiarami trwających konfliktów i prośmy, by dał ukojenie tym, którzy opłakują swych bliskich”.
Jednym z uczestników spotkania Dzieł Pomocy Kościołom Wschodnim, na którym mowa też o sprawach Ukrainy, jest zwierzchnik tamtejszych grekokatolików. Przy okazji udziału w rzymskich obradach kijowsko-halicki arcybiskup większy udzielił agencji AsiaNews wywiadu o aktualnej sytuacji w tym kraju. Poświęcone jej były niedawne obrady synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Abp Światosław Szewczuk jest zaniepokojony przeciągającym się konfliktem na wschodniej Ukrainie, ale ufa, że Bóg wysłuchuje modlitw wznoszonych nieustannie przez Ukraińców. Greckokatolicki synod przygotował dokument z apelem o modlitwę i post w intencji pokoju, którego ogłoszenie zapowiedziano na najbliższe dni. Ujęty jest on, jak poinformował hierarcha, w trzech punktach.
W pierwszym punkcie wyrażono przekonanie, że Bóg wysłuchuje modlitw. Na potwierdzenie tego przytoczono zachowanie pokoju religijnego i etnicznego podczas ostatnich wyborów. Jak nigdy dotąd od czasu uzyskania niepodległości wybrano prezydenta już w ich pierwszej turze, ukazując, że Ukraina nie jest podzielona, w czym według greckokatolickich biskupów wierzący widzą cud. Drugi punkt dotyczy wyzwań wciąż jeszcze stojących przed tym krajem. Przypomina się codzienne przypadki porwań i torturowania czy napływ broni ciężkiej z zagranicy. Trzecim punktem dokumentu jest program krucjaty modlitwy i postu w intencji pokoju. Będzie ona prowadzona we wszystkich 14 greckokatolickich diecezjach, w każdej kolejno przez tydzień. Na poszczególne dni tygodnia wyznaczono specjalne intencje: za władze, za poległych, a nawet za nieprzyjaciół. Krucjata potrwa tak długo, dopóki nie powróci pokój – powiedział zwierzchnik ukraińskich grekokatolików.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.