Przemówienie abp. Wiktora Skworca do pielgrzymów w Piekarach Śl. wygłoszone podczas pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców 25 maja 2014 r.
W tym roku pielgrzymujemy do Matki Bożej w V Niedzielę Wielkanocną, w roku duszpasterskim, w którym wyznajemy – „Wierzę w Syna Bożego”, który za nas umarł i zmartwychwstał. Nasze pielgrzymowanie do Piekar jest dziś aktem dziękczynienia składanym Bogu Miłosiernemu za dar, jakim jest dla nas Jan Paweł II, od 27 kwietnia święty Kościoła…
Jako wieloletni pielgrzym piekarski zostawił on tutaj mocne ślady swojej obecności i duchowości maryjnej. Łączył wszystkie elementy tego, co znaczy być pielgrzymem w pełnym tego słowa znaczeniu: filozoficznym, społecznym, kulturowym i religijnym. Nie obawiał się powtarzać przy wielu okazjach, że przynosząc do Piekar swoje przemyślenia i nauki, sam wiele się uczył od pielgrzymujących do tego sanktuarium.
Wspomnienia, słuchanie i czekanie najpierw na kardynała Karola Wojtyłę, a potem na słowo ojca świętego Jana Pawła II, które towarzyszyły nam przez 40 lat, są jak kamyki wielkiej mozaiki, którą dopiero upływ czasu i historyczna perspektywa układa w czytelne wzory. Byśmy byli w stanie ocenić ich piękno, trzeba podjąć osobisty wysiłek porządkowania wrażeń z obecności i nauk, jakich doświadczaliśmy dzięki Janowi Pawłowi II. Warto zamyślić się nad głównymi wątkami papieskiej, pielgrzymiej katechezy dla Górnego Śląska. W niej zawiera się Jego i nasza pamięć i tożsamość.
Najpierw jednak powitajmy wszystkich przybyłych…. Słowa powitania kieruję do Pasterzy Kościoła, którzy modlą się razem z nami na piekarskim wzgórzu: jest wśród nas ks. kard. Zenon Grochowski, Prefekt Watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej, który wygłosi do nas Słowo Boże. Księże Kardynale - Bóg zapłać za dar obecności, za słowo i wszelką życzliwość wobec Katowic, a zwłaszcza dla naszego Wydziału Teologicznego, obecnego od 14 lat na Uniwersytecie Śląskim.
Witam Kardynała Metropolitę Krakowskiego. W miniony piątek, w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w krakowskich Łagiewnikach, poświęciliśmy razem kaplicę Matki Bożej Piekarskiej (jak to już było przed rokiem zapowiedziane tu w Piekarach). Dziękujemy księdzu kardynałowi Stanisławowi za umożliwienie podkreślenia w tak niezwykłej formie związku św. Jana Pawła II, a przedtem kardynała Karola Wojtyły, z Matką Bożą Piekarską, którą pozwolił nam nazywać „Matką Sprawiedliwości i Miłości Społecznej”.
Ze szczególnym szacunkiem witam biskupów seniorów – Jana Wieczorka z Gliwic, Tadeusza Rakoczego z Bielska-Białej, Stefana Cichego z Legnicy, Władysława Bobowskiego z Tarnowa i naszego arcybiskupa seniora Damiana Zimonia. Witam przybyłych biskupów pomocniczych z Bielska – bp. Piotra, z Opola – bp. Rudolfa.
Witamy bardzo serdecznie arcybiskupa Ignatiusa Chama, biskupa diecezji Kasama w Zambii i administratora diecezji Mpika, gdzie od trzydziestu lat posługują księża archidiecezji katowickiej jako misjonarze fidei donum. Razem z nim witam naszych misjonarzy z Kazachstanu, Zambii i Peru. Wasza tu obecność przypomina nam, że Kościół jest misyjny i wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za dzieło głoszenia Ewangelii. W tym roku po raz pierwszy do Zambii na wakacyjną praktykę misyjną wyjedzie grupa kleryków naszego Seminarium Duchownego w Katowicach, bo każde seminarium jest misyjne...
Pozdrawiam naszych parlamentarzystów – reprezentujących nas w Sejmie i Senacie w Warszawie, i tych, którzy nas reprezentują w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Witam reprezentantów Urzędu Wojewódzkiego, Marszałka Województwa Śląskiego i Przewodniczącego Sejmiku Samorządowego wraz z Radnymi. Życzymy sobie dobrze działających Kolei Śląskich i Stadionu Śląskiego. Moi drodzy, czas byłoby już zakończyć te inicjatywy.
Witam Prezydentów i Burmistrzów Śląskich miast naszej metropolii, zwłaszcza tych, którzy się borykają z poważnymi problemami społecznymi i zdewastowaną infrastrukturą – myślę teraz o bardzo zdegradowanym mieście, jak Bytom; inne miasta naszej aglomeracji też mają kręgi i strefy biedy materialnej oraz duchowej. Wizytując dekanat chorzowski, mogłem tę rzeczywistość zobaczyć z bliska.
Witam samorządy – reprezentantów miast i gmin, które już po raz siódmy włączają się w Metropolitalne Święto Rodziny. W tym roku odbywa się ono pod hasłem „Rodzina miłością wielka”. Witam rektorów naszych wyższych uczelni, pracowników naukowych i studentów. Witam wszystkich duszpasterzy, Kapitułę Katedralną Katowicką i Kanoników Kapituł z Tarnowa, księży z instytucji archidiecezji, przedstawicieli seminarium, dziekana Wydziału Teologicznego UŚ z profesorami i 18 księży neoprezbiterów. Pozdrawiam szczególnie tych duchownych, którzy na tym wzgórzu już od wczesnych godzin jednoczą was z Bogiem, udzielając sakramentu pokuty.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).