Wołanie o prawdę

Z wołaniem o pamięć i prawdę historyczną na Jasną Górę przybyła Pielgrzymka Rodzin Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 r. Obława była wielką operacją Sowietów na obszarze dzisiejszej północno-wschodniej Polski i nazywana jest niekiedy „małym Katyniem”.

Obława była wielką operacją Sowietów na obszarze dzisiejszej północno-wschodniej Polski. Funkcjonariusze NKWD przy współudziale UB, MO oraz żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego dokonali zatrzymania ok. 7 tys. osób podejrzanych o związki z polskim podziemiem niepodległościowym i antykomunistycznym. Po brutalnych przesłuchaniach ok. 2 tys. osób zostało wywiezionych w nieznanym kierunku, zginęły w niewyjaśnionych wciąż okolicznościach.

Pielgrzymi z północno-wschodniej Polski, zwłaszcza z okolic Suwałk, Augustowa, Sejn, Gib i Sokółki, wzięli udział w uroczystej Eucharystii w Kaplicy Matki Bożej o godz. 9.30, której przewodniczył abp Józef Michalik, metropolita przemyski, a koncelebrowali: abp Wojciech Ziemba, metropolita warmiński; bp Jerzy Mazur, ordynariusz diecezji ełckiej oraz ks. prał. Stanisław Wysocki, prezes Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Obławy Augustowskiej.

Pielgrzymi modlili się o wieczne zbawienie poległych z rąk sowieckiego okupanta żołnierzy AK a także o ujawnienie prawdy o okolicznościach zbrodni ludobójstwa i odnalezienie dołów śmierci zamordowanych.

- Przychodzimy dzisiaj podziękować Panu Bogu za bohaterstwo ludzi, za miłość do Kościoła, to są męczennicy miłości do Ojczyzny, to są bohaterowie – powiedział w homilii abp Józef Michalik. Metropolita przemyski podziękował „tym wszystkim, którzy od 1945 r. nie przestali domagać się prawdy o tym bolesnym wydarzeniu”. - To jest piękny znak, że dobro trwa, że pamięć musi być uratowana o tym, co piękne, i o tym, co bolesne, dla przestrogi. Ta pamięć i Boża Opatrzność prowadzi nas do odkrycia prawdy o ludziach – powiedział kaznodzieja.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7