Jan Paweł drugi - Jezus Chrystus pierwszy

Fundacja "Vide et Crede" przygotowała dwie inicjatywy. Obie wskazują na Jezusa Chrystusa, bo do Niego, poprzez swoją posługę, prowadził Jan Paweł II.

- W związku ze zbliżającą się kanonizacją Jana Pawła II przygotowaliśmy kampanię billboardową pt."Jan Paweł drugi: »Jezus Chrystus pierwszy!«" oraz spot ewangelizacyjny zainspirowany słowami homilii Jana Pawła II wygłoszonej w 1991 roku w Kielcach i dotykający bardzo istotnego problemu, jakim jest przemoc w rodzinie - mówi Piotr Pietrus z fundacji "Vide et Crede".

Kampania swym zasięgiem obejmie środkową i południowo-zachodnią część Polski, plakat pojawi się w 180 lokalizacjach w przestrzeniach miejskich Wrocławia, Opola, Poznania, Legnicy, Kalisza, Łodzi, Wałbrzycha, Sosnowca, Gliwic, Rybnika i Będzina, a także na naszych billboardach parafialnych. - We Wrocławiu będzie ich blisko 100, rozklejanie właśnie w tym momencie dobiega końca. Do naszej kampanii przyłączyły się niektóre parafie, eksponując banery, między innymi w Oleśnicy i Górze - dodaje.

Jan Paweł drugi - Jezus Chrystus pierwszy   "Vide et Crede" Papież zawsze prowadził nas, poprzez swoją naukę, do Chrystusa. Warto o tym pamiętać

Jednym z głównym założeń fundacji, dotyczącej podejmowanej przez nią komunikacji w przestrzeni publicznej, jest zasada wyłącznie pozytywnych komunikatów. - Nie jest naszym celem pouczanie czy karcenie kogokolwiek. Staramy się głosić Dobrą Nowinę - tłumaczy P. Pietrus. - Oprócz oczywistej chęci wyrażenia radości z powodu kanonizacji naszego rodaka staramy się równocześnie przedstawić rzeczy w ich prawdziwej perspektywie: czegokolwiek dokonał Jan Paweł II, było to konsekwencją jego wyboru podążania za Jezusem Chrystusem, przyjęcia i głoszenia Jego nauki.

Przekazaniu tej prawdy służy odpowiednia forma graficzna. - W postaci papieża widzimy wypełniającego go Chrystusa Miłosiernego. Tego samego, którego miłosierdzie głosił przez całe swoje życie. Tego, którego świadomie i zawsze stawiał na pierwszym miejscu - stąd też cudzysłów i dwukropek na plakacie - to własne słowa Jana Pawła II, cytat z jego nauki - zaznacza i przekonuje, że jest jeszcze drugi aspekt. - Reszta jest pewną grą słowną, uśmiechem - to również wspomnienie jego charakteru, poczucia humoru, żartów, które nam rzucał, zwłaszcza odwiedzając ojczyznę. Zamieniając zwyczajową dwójkę rzymską na słowo "drugi", raz jeszcze podkreślamy przesłanie jego życia, a zarazem pokazujemy typowy dla niego dystans do siebie samego, do wszelkiego zadęcia i zbędnej pompy.

Drugim zrealizowanym przedsięwzięciem jest spot ewangelizacyjny pt. "Trzeba intensywnie odbudowywać…" w reżyserii Tomasza Malary. Zachęcamy do obejrzenia i przeczytania opisu autorstwa Krzysztofa Tuduja.

Na 4 dni przed kanonizacją Jana Pawła II zakończone zostały prace nad zdjęciami i muzyką składającymi się na kolejny spot ewangelizacyjny wrocławskiej fundacji Vide & Crede. Po raz trzeci widz daje się prowadzić znanemu już z poprzednich dwóch spotów bohaterowi, tym razem w intymną przestrzeń problemów jego rodziny.

Prawie pięciominutowy spot filmowy stanowi rozwinięcie hasła obecnego na wielu, nawiązujących do kanonizacji, billboardach w Polsce: "Jan Paweł drugi: »Jezus Chrystus pierwszy!«". Przedstawia urywek życia młodej rodziny na życiowych wertepach. Jest przewinienie, desperacja, wyrzut sumienia i moment korekty… Co było powodem przemocy? Kłamstwo? Problem finansowy? Utrata zaufania? Tego z filmu się nie dowiadujemy. Problem można więc traktować uniwersalnie, jako coś, co rozbiło jedność małżonków.

W spocie pojawia się głos Karola Wojtyły, znanego przecież każdemu Polakowi. Jednak często przesłoniętego kremówkami. Przywołane fragmenty nauczania wykrzyczanego wręcz w homilii wygłoszonej w 1991 roku w Kielcach pokazują nam Jana Pawła II prawdziwego, skupionego na tym, co chce Polakom przekazać. Dziecko jako dar. Charyzmat bycia małżonkiem i rodzicem wypływający z mocy sakramentu małżeństwa. Przebaczenie, pojednanie i podjęcie wspólnej drogi. Na to wskazywał nam papież Polak.

ewangelizacja.info "Trzeba intensywnie odbudowywać..." / " We need to rebuild with intensity...

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7