ŚDM w diecezjach

Diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży odbywały się w sobotę oraz w Niedzielę Palmową w całym kraju.

Bardzo ważnym elementem spotkania z okazji Światowego Dnia Młodzieży była Droga Krzyżowa, która przeszła ulicami Świdnicy. Zakończenie nabożeństwa miało miejsce w katedrze świdnickiej, gdzie podczas adoracji Najświętszego Sakramentu stworzono możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania. Wiele młodych osób skorzystało ze spowiedzi.

Centralnym punktem spotkania młodych była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył bp Ignacy Dec. Spotkanie zakończyło przekazanie przedstawicielom poszczególnych dekanatów diecezji świdnickiej Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia.

Wręczając w katedrze sandomierskiej delegacjom młodzieży symbole przygotowania do Światowych Dni Młodych oraz Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia, bp Krzysztof Nitkiewicz podkreślał, że młodość to autentyczność, spontaniczność, pójście na całego, szczególnie jeżeli chodzi o miłość. - Taką miłością kochał bł. Jan Paweł II, który przez całe swoje życie pozostał młody duchem. Drodzy młodzi, niech płomień takiej miłości, gorącej bezgranicznej ofiarnej, płonie zawsze w waszych sercach, dając radość wam samym i innym – powiedział ordynariusz sandomierski.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż zachęcał młodzież, by duchowo przygotowywała się do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Prosił też, by młodzi nie żałowali czasu na podejmowanie dzieł ewangelizacyjnych, starali się angażować w wolontariat, zdobywali nowe umiejętności poprzez udział w proponowanych kursach i szkoleniach oraz szkołach animatora.

W Bielsku-Białej młodzież odebrała Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia podczas Mszy św. w katedrze. Bp Roman Pindel odczytał także dekret powołujący Diecezjalne Centrum ŚDM i wręczył dekrety kapłanom w nim posługującym. Dokonał też rozesłania młodzieży jako animatorów i liderów centrów dekanalnych ŚDM.

W trakcie Eucharystii młodzi złożyli ponadto jałmużnę postną. Były to ofiary na fundusz, który młodzieży zza wschodniej granicy umożliwi przyjazd do Polski i udział w spotkaniu z papieżem w 2016 roku. Projekt „Bilet dla Brata” ma zachęcić wszystkich Polaków do wspólnego zbierania funduszy na dofinansowanie udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie młodzieży z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Litwy, Mołdawii, Rosji, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Ukrainy i Uzbekistanu. W tę samą inicjatywę włączyła się także młodzież z diecezji tarnowskiej.

Po Komunii św. bielska młodzież diecezji słowami Jana Pawła II zawierzyła Matce Bożej dzieło przygotowań do Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, w szczególności zaś papieża Franciszka i młodzież świata.

W Krakowie Diecezjalne Spotkanie Młodych odbyło się w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Łagiewnikach. Zakończyło ono trwające od piątku XII Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej pod hasłem "Wierzę w Syna Bożego", podczas którego rozważano nauczanie Jana Pawła II i Franciszka. Odbywały się konferencje, koncert muzyki gospel, Droga Krzyżowa, Adoracja Najświętszego Sakramentu i piesza pielgrzymka po Krakowie śladami bł. Jana Pawła II.

Przed wejściem do łagiewnickiego kościoła pobłogosławiono symbole ŚDM – krzyż i ikonę Matki Bożej. Młodzi wnieśli je do świątyni w czasie procesji z palmami.

„Krzyż to jest najważniejsze słowo Wielkiego Tygodnia” – mówił homilii bp Grzegorz Ryś i nawiązał do pierwszego czytania z Księgi Proroka Izajasza. „Czy słowo krzyża jest dla was słowem pokrzepiającym? Patrzycie na ten krzyż i doświadczacie przypływu siły? Jeżeli nie, to trzeba zapytać, czy potrzebujecie pokrzepienia” – pytał młodzież biskup i odpowiadał, że każdy człowiek ma w sobie taką część, gdzie jest niewolnikiem, gdzie jest jałowy.

Podczas Mszy św. zainaugurowano całoroczny program duchowych przygotowań do ŚDM Kraków 2016 zatytułowany "#B>M", czyli „być, to znaczy więcej niż mieć” – każdego miesiąca młodzi spotkają się w miejscu związanym z jednym z krakowskich świętych i będę zgłębiać jego sposób realizowania ewangelicznego ubóstwa.

Światowy Dzień Młodzieży na szczeblu diecezjalnym w Krakowie był także momentem posłania Liderów ŚDM – pary reprezentującej każdą parafię archidiecezji krakowskiej, która będzie swoistym łącznikiem między Komitetem Organizacyjnym ŚDM a swoimi środowiskami.

Repliki znaków Światowych Dni Młodzieży – krzyża i Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani – przekazywano młodzieży także w innych diecezjach. Nastąpiło to m.in. podczas Mszy św. pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika wieńczącej Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej.

„Dziś niektórzy z nas otrzymają specjalną misję – zadanie – staną się animatorami i liderami dzieła przygotowań Światowych Dni Młodzieży w naszej diecezji. Widzialnym znakiem będą te repliki znaków Światowych Dni Młodzieży, które otrzymają. Otaczajmy ich naszą modlitwą, aby rzeczywiście szli i owoc przynosili, ale także sami wzrastali w wierze, nadziei i miłości. Niech przez ich posługę, jak najwięcej osób włączy się w przygotowanie tego Święta Młodych w naszym kościele diecezjalnym” – mówił w Bielsku-Białej bp Roman Pindel.

Krzyż został podarowany młodym przez Jana Pawła II na zakończenie Jubileuszu Odkupienia w 1984 r. Papież mówił wtedy: „Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie”. Odtąd krzyż ŚDM pielgrzymuje po całym świecie. Wędrował po Europie, dotarł do obu Ameryk, Azji, Afryki i Australii.

W 2003 r. Jan Paweł II podarował młodzieży drugi symbol wiary: Ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani: „Dzisiaj powierzam wam ikonę Maryi. Od teraz będzie razem z Krzyżem towarzyszyć Światowym Dniom Młodzieży. Kontemplujcie waszą Matkę! Ikona będzie znakiem matczynej obecności Maryi bliskiej młodym, którzy jak apostoł Jan zostali wezwani, aby przyjąć ją do swojego życia” – mówił wtedy. Jest to kopia świętego obrazu znajdującego się w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej.

Peregrynacja znaków ŚDM po Polsce rozpocznie się nazajutrz, w poniedziałek 14 kwietnia. Najpierw krzyż i ikona nawiedzą archidiecezją poznańską, o czym przypomniał w Niedzielę Palmową w Poznaniu abp Stanisław Gądecki.

Od 4 maja peregrynować będą po diecezji kaliskiej. Następna będzie diecezja włocławska. Znaki zawitają także na Lednicę, do diecezji warszawsko-praskiej i siedleckiej.

Od 29 czerwca do 13 grudnia krzyż i ikona wędrować będą po diecezjach krajów naszych sąsiadów: Białorusi, Litwie, Łotwie, Rosji, Ukrainie, Mołdawii, Rumunii, Węgrzech, Słowacji i Czechach.

Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani” powrócą do Polski 14 grudnia i peregrynować będą po kolejnych diecezjach począwszy od opolskiej. Znaki gościć będą w czasie IV Krajowego Kongresu Misyjnego w Warszawie, który zaplanowano na 12-14 czerwca 2015 roku, jak również w czasie diecezjalnej pielgrzymki grekokatolików we wrześniu 2015 roku. Ostatnimi diecezjami na trasie peregrynacji będą: tarnowska oraz grecko-katolicka diecezja przemysko- warszawska. Krzyż i ikona trafią do Krakowa 20 maja 2016 r.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12