Nocne czuwanie modlitewne w 11 kościołach Rzymu (dla Polaków w kościele św. Agnieszki na Piazza Navona) poprzedzi kanonizację Jana XXIII i Jana Pawła II.
Czuwanie modlitewne w 11 kościołach Rzymu (w tym dla Polaków w kościele św. Agnieszki na Piazza Navona) poprzedzi w sobotnią noc kanonizację Jana XXIII i Jana Pawła II. Będzie ono połączone ze sprawowaniem sakramentu pojednania. W ten sposób organizatorzy uroczystości kanonizacyjnych chcą symbolicznie zaznaczyć fakt, iż to historyczne wydarzenie odbędzie się w Niedzielę Bożego Miłosierdzia i jest przede wszystkim świętem wiary. W Watykanie odbyła się specjalna konferencja prasowa na temat przygotowań do tej podwójnej kanonizacji.
Liturgię kanonizacyjną na Placu św. Piotra o godz. 10.00 poprzedzi wspólna Koronka do Bożego Miłosierdzia. Na Mszy obecne będą dwie kobiety, których uzdrowienie uznano za cuda przypisywane wstawiennictwu Jana Pawła II w jego procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym. Są to francuska zakonnica Marie Simon-Pierre i Floribeth Mora Diaz z Kostaryki. Na plac przyniesione zostaną także relikwiarze obu papieży (Jana Pawła II ten sam co na liturgii beatyfikacyjnej, a Jana XXIII, specjalnie na obecną okazję wykonany, będzie bliźniaczo podobny). Organizatorzy nie wykluczają, że w kanonizacji będzie uczestniczył Benedykt XVI.
Liturgii dziękczynnej na Placu św. Piotra w poniedziałek 28 kwietnia przewodniczyć będzie o godz. 10.00 archiprezbiter bazyliki watykańskiej kard. Angelo Comastri. Strona watykańska przypomina, że na wydarzenia kanonizacyjne nie ma wejściówek. Ks. Federico Lombardi zaprosił wiernych, by bez obawy przyjechali na uroczystości do Rzymu. Stwierdził jednocześnie, że Watykan nie prowadzi żadnych szacunków na temat spodziewanej liczby pielgrzymów. Podkreślił jedynie, że wypełniony po brzegi plac św. Piotra i prowadząca do niego Via della Conciliazione oznacza ponad ćwierć miliona pielgrzymów.
O tym, jak polscy pielgrzymi powinni przygotować się do kanonizacji dwóch papieży, a także o wydarzeniach towarzyszących uroczystości, mówi rektor kościoła polskiego w Rzymie ks. Paweł Ptasznik: „Nie jest przewidziane, jak to było przed beatyfikacją, nocne czuwanie na Circo Massimo ani w żadnym innym miejscu, natomiast będą otwarte wszystkie kościoły w Rzymie do 23.00, a niektóre nawet całą noc. I tak polscy pielgrzymi będą mogli przez całą noc zatrzymać się w kościele św. Agnieszki przy Piazza Navona. Również kościół polski św. Stanisława BM będzie służył polskim pielgrzymom. Natomiast bardzo trudno będzie zorganizować spowiedź. Oczywiście będziemy się starali być w konfesjonałach, ale dobrze byłoby, gdyby pielgrzymi zadbali o to, żeby jednak do Rzymu przyjechać już po spowiedzi.
Można się spodziewać, że nie wszyscy pielgrzymi będą mogli w czasie liturgii kanonizacyjnej przystąpić do Komunii. W kościele św. Stanisława, jak też w kościele Ducha Świętego, będzie można w każdej chwili przez całą niedzielę przystąpić do Komunii Świętej. Zresztą już wiele grup zamówiło sobie możliwość odprawiania Mszy.
Przy okazji kanonizacji przewidziane są także wydarzenia o charakterze kulturalnym. Np. w sobotę 26 kwietnia wieczorem ma się odbyć w Chiesa Nuova koncert, podczas którego Stanisław Sojka wykona Tryptyk Rzymski. Z kolei w poniedziałek 28 kwietnia wieczorem w bazylice Matki Bożej Większej jest przewidziany koncert zorganizowany przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska jako dziękczynienie za pontyfikat Jana Pawła II i za kanonizację”.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.