Biskupi Kościoła katolickiego na Ukrainie poświęcili kraj Niepokalanemu Sercu Maryi. Uroczystego aktu zawierzenia dokonał 19 marca wieczorem w katedrze pw. Zaśnięcia NMP w Charkowie metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. Przewodniczył on tam Mszy na zakończenie 43. sesji plenarnej Konferencji Episkopatu Ukrainy.
„Przychodzimy z pełną ufnością, że uprosimy miłosierdzie, otrzymamy łaskę oraz potrzebną pomoc i obronę w naszych nieszczęściach. Otrzymamy je nie dla naszych zasług, na które nie liczymy, ale ze względu na niezmierzoną dobroć Twojego matczynego Serca. Tobie Maryjo, Twemu Niepokalanemu Sercu oddajemy się i poświęcamy w tej dramatycznej godzinie ludzkiej historii i historii Ukrainy”. Tymi słowami abp Mokrzycki rozpoczął akt poświęcenia Ukrainy.
W modlitwie oddania kraju pod opiekę Maryi biskupi, świadomi, że cierpienie jest spowodowane grzechem, wyrazili żal za niewierności wobec Boga obecne w życiu narodu. Prosili Maryję o wstawiennictwo u Boga, o łaskę miłosierdzia i przebaczenia, o łaskę nawrócenia i autentycznego życia chrześcijańskiego. Modlili się o dar chrześcijańskiego pojednania na ziemi ukraińskiej. Zaapelowali również, aby wszyscy kapłani i wierni na Ukrainie włączyli się w to doniosłe wydarzenie.
W najbliższą niedzielę 23 marca, po każdej Mszy wspólnoty parafialne mają zjednoczyć się w ufnej modlitwie zawierzenia Maryi, Matce całego kraju i narodu.
Konferencja obradowała w Charkowie w dniach 19-20 marca. Rozpoczęła się wieczorem pierwszego dnia Mszą św., której w miejscowej katedrze pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny przewodniczył nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Thomas E. Gullickson. Kazanie wygłosił biskup charkowsko-zaporoski Marian Buczek, który w tym dniu obchodził 5. rocznicę mianowania go biskupem tej diecezji. Następnie abp Mokrzycki poświęcił nowo zbudowany gmach - siedzibę biskupa i kurii diecezjalnej.
Nazajutrz, czyli dzisiaj, odbyły się właściwe obrady episkopatu, którym przewodniczył metropolita lwowski. Wieczorem, w czasie Mszy zamykającej prace konferencji, biskupi poświęcili kraj Niepokalanemu Sercu Maryi. Kazanie podczas tej liturgii wygłosił biskup kijowsko-żytomierski abp Piotr Malczuk.
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.