Wiedzą dobrze, że świat nie oszczędza dzisiaj ludzi wiary, bez względu na to, czy będą to świeccy, czy duchowni.
Zaczęło się od Wałbrzycha – w tym rejonie Ruchu Światło–Życie powstała inicjatywa, żeby otoczyć modlitwą księży. Teraz przyszedł czas na rejon świdnicki; jest nadzieja, że także pozostali (Dzierżoniów i Kłodzko) włączą się w szturmowanie nieba z myślą o kapłanach. – W pierwszej chwili, gdy rozważaliśmy tę formę duchowej troski, pomyśleliśmy o kapłanach z ruchu – mówi Małgorzata Pawlicka. Razem z mężem Tadeuszem, pełnią służbę pary rejonowej w Świdnicy. – Jednak mąż od razu zaproponował, żebyśmy modlili się za wszystkich księży naszego rejonu.
Także za księży emerytów i pracujących poza parafią, np. w seminarium czy w kurii, z biskupami na czele – mówi o akcji, która rozpoczęła się w Środę Popielcową, a zakończy 1 lipca, obejmuje bowiem ponad stu duchownych. Pomysł polega na tym, że każdego dnia 11 kręgów (krąg składa się z kilku małżeństw) modli się za jednego księdza, według grafiku rozesłanego wszystkim członkom ruchu. – Nie ma jednej, ustalonej formy modlitwy ofiarowanej w intencji kapłanów. Jest jedna intencja: konkretny, wymieniony z imienia i nazwiska kapłan – dopowiada Małgorzata Pawlicka.
Księża zostali poinformowani o akcji. – Zazwyczaj wyrażają radość i wdzięczność za tę inicjatywę. Jeden zaproponował, żebyśmy przyjechali do niego, do parafii, żeby podzielić się z wiernymi charyzmatem ruchu i zachęcić do włączenia się w naszą drogę formacyjną – relacjonuje. Małżeństwa i rodziny Domowego Kościoła rozeznają, że tak naprawdę kapłani są zagrożeni tym samym, co oni sami: brakiem czasu na modlitwę, rozproszeniami, zapominaniem o jedynym powołaniu człowieka – do świętości, brakiem czułej miłości do bliźniego. – Dlatego już teraz wiemy, że gdy w lipcu dobiegnie końca nasza modlitewna sztafeta, podejmiemy ją znów w intencji wszystkich rodzin Domowego Kościoła z naszego rejonu – zapowiadają Pawliccy.
Tymczasem ks. Michał Jelonek, moderator rejonu świdnickiego Domowego Kościoła, rozdaje księżom otoczonym modlitwą pamiątkowe listy informujące o inicjatywie. Arkusze wykonane na wzór watykańskich błogosławieństw papieskich odwołują się do symboliki ruchu (znak „fos–dzoe”, ikona Świętej Rodziny i wizerunek ks. Franciszka Blachnickiego) oraz Świdnicy (MB Świdnicka i katedra). – Nie mamy wątpliwości, że zależność między świętością kapłanów a świętością rodzin jest bardzo mocna, zresztą w drugą stronę podobnie: trudno o świętych kapłanów, skoro brakuje świętych rodzin – podsumowuje Małgorzata Pawlicka.
Więcej i lista na swidnica.gosc.pl
Domowy Kościół
Domowy Kościół Ruchu Światło–Życie pomaga małżonkom sakramentalnym czerpać z łaski i mocy sakramentu małżeństwa, uczy, jak żyć tym sakramentem i celebrować go przez całe życie. Duchowość małżeńska proponowana w ramach ruchu opiera się na zobowiązaniach, są nimi: codzienna modlitwa osobista połączona z lekturą Pisma Świętego, regularne spotkanie ze słowem Bożym, codzienna modlitwa małżeńska jako wspólne stawanie przed Panem, codzienna modlitwa rodziny jako wspólnoty zanurzonej w Bogu, comiesięczny dialog małżeński i wynikająca z niego reguła życia (systematyczna praca nad sobą), uczestnictwo w comiesięcznych spotkaniach formacyjnych kręgu (grupa 4–7 małżeństw), uczestnictwo przynajmniej raz w roku w rekolekcjach formacyjnych. Nie są one celem samym w sobie, ale środkiem do celu. Ich realizowanie odbywa się w małżeństwie poprzez codzienny wspólny wysiłek małżonków, podejmujących i realizujących poszczególne zobowiązania oraz poprzez wzajemną pomoc małżeństw w kręgu w dążeniu do Chrystusa (idea małej grupy jako środowiska koniecznego do wzrostu wiary).
Informacje: www.dk.oaza.pl.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).