Trzeba pozytywnie przedstawić doktrynę dotyczącą małżeństwa i rodziny.
„Rodzina jest darem Boga bazującym na miłości kobiety i mężczyzny, otwartym na dar życia. To dar, który Kościół pragnie chronić”. Pisze o tym episkopat Irlandii w specjalnej deklaracji przed październikowym Synodem Biskupów na temat rodziny. „Wspieranie małżeństwa i rodziny jest jednym z podstawowych zadań Kościoła, a sakrament małżeństwa jest znakiem miłości Boga, odzwierciedlającym miłość Chrystusa do Kościoła” – czytamy w deklaracji irlandzkich biskupów.
Episkopat Irlandii wskazuje na ogromne znaczenie rodziny w budowaniu społeczeństwa. Przypomina, że jest to miejsce, w którym uczymy się tak ważnych wartości, jak hojność, bezinteresowność, przebaczenie czy troska o innych. Nawiązując do odpowiedzi na ankiety o rodzinie, przesłane do Watykanu, biskupi wskazują, że irlandzkie rodziny muszą aktualnie stawić czoło wielu trudnościom związanym z kryzysem ekonomicznym, bezrobociem, emigracją, a także przemocą domową czy skutkami niewierności. W tym wszystkim z odpowiedzi przebija smutna prawda, że instytucje państwa niewystarczająco wspierają rodziny. Z drugiej zaś strony widać, że wielu Irlandczyków ma trudności z zaakceptowaniem nauki Kościoła na takie tematy, jak konkubinat, antykoncepcja, in vitro czy homoseksualizm. W tych dziedzinach, piszą irlandzcy hierarchowie, nauczanie Kościoła postrzegane jest jako nierealistyczne, trudne do zrozumienia i niepolepszające życia ludzi.
Biskupi zapowiadają, że jako przygotowanie do Synodu już w połowie czerwca odbędzie się w Irlandii specjalny kongres poświęcony rodzinie i małżeństwu, zorganizowany przez odpowiedzialną za ten sektor radę episkopatu. Wskazują zarazem, że przed Kościołem stoi wyzwanie pozytywnego i angażującego przedstawiania doktryny dotyczącej małżeństwa i rodziny.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.