Przed Kościołem stoi nowe wyzwanie

Trzeba pozytywnie przedstawić doktrynę dotyczącą małżeństwa i rodziny.

„Rodzina jest darem Boga bazującym na miłości kobiety i mężczyzny, otwartym na dar życia. To dar, który Kościół pragnie chronić”. Pisze o tym episkopat Irlandii w specjalnej deklaracji przed październikowym Synodem Biskupów na temat rodziny. „Wspieranie małżeństwa i rodziny jest jednym z podstawowych zadań Kościoła, a sakrament małżeństwa jest znakiem miłości Boga, odzwierciedlającym miłość Chrystusa do Kościoła” – czytamy w deklaracji irlandzkich biskupów.

Episkopat Irlandii wskazuje na ogromne znaczenie rodziny w budowaniu społeczeństwa. Przypomina, że jest to miejsce, w którym uczymy się tak ważnych wartości, jak hojność, bezinteresowność, przebaczenie czy troska o innych. Nawiązując do odpowiedzi na ankiety o rodzinie, przesłane do Watykanu, biskupi wskazują, że irlandzkie rodziny muszą aktualnie stawić czoło wielu trudnościom związanym z kryzysem ekonomicznym, bezrobociem, emigracją, a także przemocą domową czy skutkami niewierności. W tym wszystkim z odpowiedzi przebija smutna prawda, że instytucje państwa niewystarczająco wspierają rodziny. Z drugiej zaś strony widać, że wielu Irlandczyków ma trudności z zaakceptowaniem nauki Kościoła na takie tematy, jak konkubinat, antykoncepcja, in vitro czy homoseksualizm. W tych dziedzinach, piszą irlandzcy hierarchowie, nauczanie Kościoła postrzegane jest jako nierealistyczne, trudne do zrozumienia i niepolepszające życia ludzi.

Biskupi zapowiadają, że jako przygotowanie do Synodu już w połowie czerwca odbędzie się w Irlandii specjalny kongres poświęcony rodzinie i małżeństwu, zorganizowany przez odpowiedzialną za ten sektor radę episkopatu. Wskazują zarazem, że przed Kościołem stoi wyzwanie pozytywnego i angażującego przedstawiania doktryny dotyczącej małżeństwa i rodziny.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9