Nie dla celebrowania rocznicy reformacji

Reformacja doprowadziła do nowego podziału wśród chrześcijan, była zatem czymś tragicznym – uważa kard. Kurt Koch.

Opinię tę potwierdził w udzielonym amerykańskiej telewizji EWTN wywiadzie, w którym przyznał, że z tego powodu nie powinno się pozytywnie obchodzić rocznicy narodzin protestantyzmu. Dodał także, iż fakt, że wśród chrześcijan używa się odmiennych nazw dla odróżnienia katolików, prawosławnych i protestantów, ukazuje cały dramat schizmy.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan przypomniał, że obecna sytuacja chrześcijaństwa jest sprzeczna z wezwaniem Jezusa „aby wszyscy stanowili jedno” (J 17,21). Wskazał także, że używania terminu „ewangelik” nie powinno ograniczać się jedynie do protestantów. „Oczywiście każdy katolik chce być ewangeliczny, w tym sensie, że nie zna innego fundamentu niż Ewangelia” – podkreślił szwajcarski hierarcha. Podobnie jest gdy chodzi o termin „prawosławny”, „ortodoksyjny”, bo przecież każdy katolik chce być „prawym chrześcijaninem”, wiernym doktrynie.

Szef watykańskiej dykasterii mówił także o ewolucji i nowych możliwościach stojących przed dialogiem ekumenicznym. Zapewnił, że widać postęp w dialogu z Kościołami wschodnimi. Ostrzegł jednak, że dialog ten stoi przed nowymi wyzwaniami ze strony bardzo aktywnych w Ameryce Łacińskiej i Afryce ruchów zielonoświątkowych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Nina
  12.03.2014 03:21
  Jak można było w imię "reformy i dobra " odrzucić:
  1. Eucharystię - największy z cudów pozostawiony przez Pana Jezusa.
  2. Spowiedź - sakrament pojednania z Bogiem i najsilniejszy egzorcyzm.
  3. Niepokalaną Dziewice Maryję, którą sam Chrystus w Ewangelii dał nam na Matkę, i która depcze głowę diabłu?
  nic dziwnego że tyle w krajach protestanckich odstępstw od Ewangelii i reszty Pisma św. (tak dla rozwodów, par homoseksualnych itp), galopująca ateizacja i nawrót do pogaństwa (!)-> ot Skandynawia, Niemcy np. Jak powiedział Pan Jezus - po owocach ich poznacie.

  Będąc na obczyźnie byłam na kilku nabożeństwach protestanckich. I choć naprawdę modlili się tam ludzie jak umieli najlepiej, to czułam pustkę - tak brak mi było komunii św i sakramentu pojednania. Wierni pośpiewali , pomodlili się..i koniec.
  Jest to dla mnie świadectwem jaką siłę i moc wlewa Dobry Bóg przez Eucharystię w duszę i ciało człowieka. Kiedy To znasz i wierzysz- bardzo za Tym tęsknisz. I tego protestanci są pozbawieni. Co najgorsze nawet nie wiedzą co tracą. Bo niby jak? Dlatego szczerze się za nich modlę, bo bardzo tej modlitwy potrzebują.
 • Nina
  13.03.2014 12:32
  A propo Eucharystii: Kiedyś przeczytałam świadectwo które wstrząsnęło mną: w czasie prześladowań w pierwszych wiekach, Chrześcijanie na mękach -na pytanie dlaczego mimo groźby męki i śmierci zbierają się i trwają w wierze w Chrystusa - odpowiadali:" BO MY NIE MOŻEMY ŻYĆ BEZ EUCHARYSTII !". Wiemy to z zachowanych zapisów procesów, Rzymianie byli bardzo skrupulatni.

  Pisze o tym Mnich Kartuski w książce " Eucharystia Tajemnica Ślubna". Dla znających język - polecam włoski oryginał.
 • Robert
  15.03.2014 19:50
  Tragiczna była sytuacja kościoła katolickiego, a raczej wszystkich ludzi pod panowaniem papieży. Luter powstał ponieważ papieże za odpustowe srebrniki sprzedawali duszę diabłu. Wmawiając ludziom, że za pieniądze można kupić zbawienie. Wtedy to powstał ksiądz Luter. Wtedy kiedy papieże deptali zbawienną ofiarę i krew Jezusa Chrystusa zamieniając ją na Judaszowe srebrniki ponieważ musieli nazbierać pieniądze na kaplicę Sykstyńską. Żądza chwały i splendoru była dla nich cenniejsza niż dusze milionów ludzi. Szatan jest ojcem kłamstwa, a jego dzieci naśladują go w kłamstwie.
 • Stanisław_Miłosz
  17.03.2014 15:32
  Luter, Robercie by wyleczyć pacjenta ze świądu, rozłupał go na części. Pozostaje tylko do wyjaśnienia komu on sprzedał duszę.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7