Kobiety chcą być bardziej obecne w ewangelizacji

Wykorzystanie potencjału kobiet w ewangelizacji, formułowanie opinii licznych katolickich środowisk na ważne tematy społeczne - to niektóre tematy dzisiejszego posiedzenia Krajowej Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet.

Reklama

W spotkaniu uczestniczył delegat Episkopatu bp Ireneusz Pękalski.

Długoletnia członkini Komisji prof. Maria Braun-Gałkowska, wybitna psycholog, autorka licznych książek i artykułów oceniła, że duszpasterze w Polsce dostrzegają przeważnie biologiczną, przede wszystkim macierzyńską rolę kobiet, zbyt mało czerpie się z nauczania papieży i dokumentów Soboru Watykańskiego II, gdzie zawarte są postulaty o prawie kobiet do pracy i uczestniczenia w gremiach decyzyjnych.

Należałoby zaznajomić księży - mówiła prof. Braun-Gałkowska - z nauczaniem papieży, zaś w duszpasterstwie eksponować cechy macierzyńskie, promować szlachetne życie, doceniać pracę zawodową kobiet, która jest wartością, a nie jedynie przymusem ekonomicznym. Należy pokazywać wartości, nie walczyć ze światem zewnętrznym traktując go jako zagrożenie. Można w tym wzorować się na Janie Pawle II, który nie zwalczał sprzecznych opinii, a głosił pozytywny przekaz.

Uczestniczki spotkania mówiły też o sposobach promowania i kształcenia kobiet poprzez organizowanie warsztatów dla dziewcząt, formowanie liderek, wynajdywania płaszczyzn współpracy osób świeckich i konsekrowanych.

Długoletnia członkini Komisji ds. Duszpasterstwa Kobiet powołanej po Soborze Watykańskim II przez kard. Wyszyńskiego, prof. Maria Braun-Gałkowska, opowiedziała o dorobku tego gremium. Jego przewodniczącymi byli zawsze biskupi, należało do Komisji także księża, ale przede wszystkim osoby świeckie i zakonnice. Pracami kierowała członkini Instytutu Prymasowskiego Janina Michalska, a w komisji były dwa piony - naukowy i duszpasterski.

Spotkania odbywały się dwa razy do roku, uczestniczki słuchały wykładów z teologii, psychologii i socjologii. Komisja zajmowała się problemem kobiet niezamężnych, starych, świętowaniem w rodzinie. W 1985 r. opracowała "Raport o sytuacji kobiet". Księża uczestniczyli w spotkaniach i korzystali z opracowań i ekspertyz w pracy duszpasterskiej.

Komisja pod koniec lat 80. została podkomisją i ostatecznie zlikwidowana, gdyż uznano, że problemy kobiet zostaną przekazane Komisji ds. Duszpasterstwa Rodzin.

Zadaniem KRDK są wymiana doświadczeń związanych z działalnością duszpasterstw kobiecych; opracowania programów ich działań; podejmowanie wspólnych inicjatyw duszpasterskich; współpraca ze świeckimi ruchami i stowarzyszeniami; prowadzenie i zlecanie badań socjologicznych związanych z sytuacją kobiet w Polsce oraz w Kościele lokalnym; informowanie biskupów, zwłaszcza przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa KEP o podjętych inicjatywach duszpasterskich kobiet. Rada będzie spotykać się dwa razy do roku. Biskupem delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Kobiet jest łódzki biskup pomocniczy Ireneusz Pękalski.

Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet KEP została zatwierdzona przez Konferencję Episkopatu Polski podczas 362. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Krakowie-Wieliczce 23 czerwca 2013 r.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOBIETY

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama