Abp Stanisław Gądecki, bp Piotr Libera oraz poznańscy biskupi pomocniczy: Zdzisław Fortuniak, Grzegorz Balcerek i Damian Bryl uczestniczyli dziś w koncelebrowanej Mszy św., której w Domu Świętej Marty przewodniczył papież Franciszek.
Abp Gądecki w wypowiedzi dla Radia Watykan podkreślił bezpośredniość Ojca Świętego i jego styl, wyróżniający się modlitewnym skupieniem a także chwilami milczenia. - Wskazuje to na wielką mistyczną wrażliwość papieża Franciszka - zaznaczył metropolita poznański i porównał duchowość eucharystyczną obecnego Następcy św. Piotra z duchowością bł. Jana Pawła II - skoncentrowanie na Bożych tajemnicach przeżywanych w Eucharystii. Abp Gądecki, podobnie jak inni biskupi mieszkający w Domu Świętej Marty spotykał się z Ojcem Świętym także przy posiłkach. Dzisiaj miał okazję zamienienia kilku słów i na uwagę, iż w papieską posługę wpisane jest nieustanne męczeństwo, usłyszał odpowiedź Franciszka, że rzecz ma się inaczej - jest to radość nieustannego poznawania Kościoła.
Wracając do Polski abp Gądecki pragnie przybliżyć kapłanom "metodologię" papieża Franciszka, co także jest pewną nowością w pracy Kurii Rzymskiej. Rozmawiając z prefektem Kongregacji ds. Duchowieństwa kardynałem - nominatem Beniamino Stellą metropolita poznański dostrzegł, że również dla pracowników poszczególnych dykasterii uczenie się "stylu Franciszka" jest pewnym wyzwaniem. Stąd spotykając się z kapłanami abp Gądecki chce im wskazać konieczność przemyślenia i zmiany stylu relacji z wiernymi.
Rozmawiając z Ojcem Świętym pasterz Kościoła poznańskiego mógł podzielić się również uwagami dotyczącymi prób przeciwstawiania przez antyklerykalne media "dobrego papieża" "złym biskupom i kapłanom polskiego Kościoła". Franciszek jest świadom tych manipulacji, które przypominają początek lat sześćdziesiątych, kiedy komunistyczne media przeciwstawiały "dobrego papieża Jana XXIII" kardynałowi Wyszyńskiemu, "stającemu na przeszkodzie" dialogu Kościoła z marksizmem. Stąd zadaniem Kościoła w Polsce jest uważne wsłuchiwanie się w przesłanie Ojca Świętego, aby wyzwolić się z duchowego spadku po komunizmie, z tej dwoistości myślenia i działania - powiedział abp Stanisław Gądecki.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.