W jaki sposób głosić Ewangelię, by trafiała do ludzkich serc? Jak przygotować dobrze młodzież do sakramentu pokuty i pojednania?
Pytania te zadają sobie na Jasnej Górze uczestnicy sympozjum księży rekolekcjonistów, ojców duchownych i spowiedników kapłańskich. Ich spotkania organizowane są tam przez Komisję Episkopatu Polski ds. Duchowieństwa.
W czterodniowym sympozjum bierze udział ponad stu księży. Bp Paweł Socha podkreślił, że co roku przybywają oni na Jasną Górę nie tylko dla umocnienia wiary, ale na wymianę doświadczeń i szukanie rozwiązań wielu współczesnych problemów. Członek Komisji Episkopatu Polski ds. Duchowieństwa przyznał, że zbliżający się Światowy Dzień Młodzieży w naszym kraju mobilizuje kapłanów, by przez konfesjonał przybliżyć młodych do Boga, ale najpierw trzeba ich umiejętnie otworzyć na spowiedź. „Czasem boją się powiedzieć całej prawdy, żeby oczyścić się do głębi, żeby to wszystko po prostu oddać Chrystusowi, żeby Chrystus spalił w człowieku to wszystko, co jest rzeczywiście złe i co go deprymuje i prowadzi do rozkładu duchowego. Spowiedź jest jednym z najważniejszych czynników budzenia człowieka do odpowiedzialności: «Ja zgrzeszyłem, ja za to odpowiadam»”.
Podczas 23. sympozjum kapłani odczytują przesłania encykliki papieża Franciszka Lumen fidei i jego adhortacji Evangelii gaudium. Codziennie uczestniczą we wspólnotowych modlitwach i Apelu Jasnogórskim. Spotkanie zakończy się w czwartek 30 stycznia.
Historyk prof. Jan Żaryn zeznawał w tej sprawie w Sądzie Okręgowym w Warszawie.
W imieniu papieża uroczystości beatyfikacyjnej we Fryburgu będzie przewodniczyć kardynał Kurt Koch.
W 1966 roku biskupi Stanów Zjednoczonych ograniczyli ten obowiązek do okresu Wielkiego Postu.
Formuła podjęta przez pomysłodawców i realizatorów od początku znalazła odbiorców.