Papież Franciszek spotkał się 19 stycznia ze 101-letnim o. Arturo Paolim, uważanym za jednego z inspiratorów teologii wyzwolenia. 40-minutowa rozmowa odbyła się w Domu św. Marty - poinformowało Radio Watykańskie.
Pochodzący z Lukki włoski duchowny, należący do zgromadzenia Małych Braci Ewangelii, w czasie II wojny światowej ratował Żydów, za co został uhonorowany tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Po wojnie wstąpił do zgromadzenia, kierującego się duchowością bł. Karola de Foucauld.
W 1960 r. zamieszkał w Argentynie, gdzie poznał jezuitę, o. Jorge Mario Bergoglio, obecnego papieża. Pracował też w Wenezueli i Brazylii (zajmował się tam problemami kobiet, m.in. prostytutek), a w 2005 r. wrócił do Włoch.
Pracując wśród najuboższych wypracował własną „teologię zaangażowaną” (teologia comprometida). Jest autorem 25 książek i bohaterem biografii.
Wcześniej, 12 września Franciszek spotkał się w Watykanie z innymi czołowym przedstawicielem teologi wyzwolenia, 85-letnim peruwiańskim dominikaninem, o. Gustavo Gutierrezem. W ub.r. argentyński jezuita, o. Juan Carlos Scannone, badacz teologii wyzwolenia w Ameryce Łacińskiej, wyjaśnił, że obecny papież jako arcybiskup Buenos Aires wspierał argentyński nurt teologii wyzwolenia, której obce były analizy marksistowskie.
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.