Papież Franciszek spotkał się 19 stycznia ze 101-letnim o. Arturo Paolim, uważanym za jednego z inspiratorów teologii wyzwolenia. 40-minutowa rozmowa odbyła się w Domu św. Marty - poinformowało Radio Watykańskie.
Pochodzący z Lukki włoski duchowny, należący do zgromadzenia Małych Braci Ewangelii, w czasie II wojny światowej ratował Żydów, za co został uhonorowany tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Po wojnie wstąpił do zgromadzenia, kierującego się duchowością bł. Karola de Foucauld.
W 1960 r. zamieszkał w Argentynie, gdzie poznał jezuitę, o. Jorge Mario Bergoglio, obecnego papieża. Pracował też w Wenezueli i Brazylii (zajmował się tam problemami kobiet, m.in. prostytutek), a w 2005 r. wrócił do Włoch.
Pracując wśród najuboższych wypracował własną „teologię zaangażowaną” (teologia comprometida). Jest autorem 25 książek i bohaterem biografii.
Wcześniej, 12 września Franciszek spotkał się w Watykanie z innymi czołowym przedstawicielem teologi wyzwolenia, 85-letnim peruwiańskim dominikaninem, o. Gustavo Gutierrezem. W ub.r. argentyński jezuita, o. Juan Carlos Scannone, badacz teologii wyzwolenia w Ameryce Łacińskiej, wyjaśnił, że obecny papież jako arcybiskup Buenos Aires wspierał argentyński nurt teologii wyzwolenia, której obce były analizy marksistowskie.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.