Modlitwa za zgwałconą i spaloną dziewczynkę

W kościołach Indii trwa modlitwa w intencji dwunastoletniej dziewczynki, najpierw dwukrotnie zgwałconej, a następnie podpalonej. Do dramatu doszło w Kalkucie. Straszna śmierć spotkała nastolatkę po tym, jak rodzice zgłosili pierwszy gwałt na policję. Oprawcy się o tym dowiedzieli i w barbarzyński sposób zemścili.

Niestety powszechna przemoc wobec kobiet w tym kraju wciąż jest tematem tabu, a policja cicho przyzwala na gwałty, wyznając zasadę, że winę ponoszą kobiety, która sprowokowały mężczyzn swym zachowaniem czy strojem. „Istnieje pilna konieczność zmiany mentalności. Nie możemy pozwolić na to, by takie akty barbarzyństwa dalej miały miejsce” – podkreśla abp Felix Machado.

„To jest prawdziwa tragedia. Nie możemy przystać na to, by komukolwiek odbierano w ten sposób życie. To barbarzyństwo, trudno sobie wyobrazić by człowiek mógł się zachowywać jak zwierzę – mówi ordynariusz diecezji Vasai. - Winę za to ponosi w jakiejś mierze nasza kultura: brak odpowiedniej edukacji i szacunku dla kobiet oraz pogłębiająca podziały kastowość. Mimo że takie gwałty i mordy spotykają się z powszechnym potępieniem, to wciąż dochodzi do tych zbrodni. Rząd zaostrzył kary za takie zbrodnie, jednak oprawcy zbytnio się nie przejmują. Tu wkracza właśnie kastowość. Ludzie z wyższych kast są przekonani, że mają kompletną władzę nad życiem osób z niższych kast i że się zawsze wybronią. To jest mentalność, którą trzeba zmienić u podstaw. Stąd, jako Kościół, tak wiele mówimy o godności, równości i świętości każdego ludzkiego życia”.

«« | « | 1 | » | »»
 • nana
  05.01.2014 18:49
  A cóż zrobiła ta 12-letnia dziewczynka, że sama skusiła gwałciciela/-li? Przeszła obok? Spojrzała na niego? Uśmiechnęła się z uprzejmością? Czyżby dziewczynki i kobiety musiały tam przemykać się szybko i cicho, nie patrząc na nikogo jakby ich nie było? Do tego modląc się żeby jakiegoś zboka ich własny cień nie skusił.
 • korbtrix
  06.01.2014 10:57
  gdzie te feministki? nie słyszałem żeby któraś z tych mainstreamowych wypowiadala się w podobnej sprawie jak biskupi tutaj akurat indyjscy przedstawiciele nietolerancyjnego Kościoła :)
 • annuszka
  06.01.2014 22:37
  W Europie częściowo przynajmniej rozprawiliśmy się z krzywdzącymi stereotypami wg których to ofiara gwałtu jest winna, bo prowokowała. Europejska-chrześcijańska mentalność była taka sama do XX w. Miejmy nadzieję, że indyjski ruchy feministyczne i kobiece dadzą radę.
 • MacBlacker
  09.01.2014 20:54
  W Europie mamy chrześcijaństwo, więc tego typu rzeczy nigdy nie uchodziły płazem.

  W Afryce pośród ludów semickich, trzeba się liczyć z zemstą (prymitywna ale skuteczna metoda)

  Tam kobiety są bezbronne
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11