W większości parafii w diecezji grupy dzieci przygotowują się do kolejnej edycji Kolędników Misyjnych. W tym roku nie brakuje potrzeb, na które mali misjonarze chcą odpowiedzieć swoim sercem.
Ławek brak
Niedawno pisaliśmy o szkole, której budowę sfinansowała diecezja tarnowska w Brazzaville. W niektórych salach dzieci mają już stoły i ławki, ale w wielu jeszcze nie. W tym roku planowane jest wykonanie ławek i stołów do klas, które rano służą do nauki szkolnej, a po południu do nauki katechizmu. Ks. Bogdan Piotrowski zwraca się, jak co roku, również z prośbą o pomoc w dożywianiu dzieci uczęszczających do szkoły. W parafii Pana Jezusa Zmartwychwstałego i Bożego Miłosierdzia, gdzie jest proboszczem, prowadzi stowarzyszenie dla dzieci i młodzieży „Yambote”. To projekt ewangelizacyjny. – W tym roku na katechezę zapisanych jest już około 500 dzieci, a lista nie jest jeszcze zamknięta. Przewiduję też, jak każdego roku, organizowanie raz w miesiącu spotkań formacyjnych i katechetycznych dla dzieci i młodzieży, spotkań szkoły biblijnej czy wycieczki o profilu rekolekcyjno-wypoczynkowym – mówi ks. Bogdan.
Przedszkole „La Paix”
W tej placówce przy parafii w Baboua dzieci są przygotowywane do nauki w szkole podstawowej. Najważniejszy problem dotyczy języka. W przedszkolu używa się sango, w szkole trzeba mówić po francusku. Aby ułatwić dzieciom start w szkole, już wcześniej rozpoczyna się nauka języka urzędowego. Nie wszystkich rodziców stać jednak na to, żeby posłać dzieci nawet do przedszkola. – W ubiegłym roku uczęszczało do niego 54 dzieci. Przedszkole funkcjonowało dzięki pomocy otrzymanej z diecezji tarnowskiej. Największe wydatki, które związane są z funkcjonowaniem przedszkola, to pensje trzech nauczycieli i kucharki oraz przygotowanie posiłku dla dzieci każdego dnia. Należy jeszcze doliczyć artykuły biurowe, środki czystości i opłaty administracyjne oraz transport – wylicza, prosząc o pomoc, ks. Mateusz Dziedzic. Nad Amazonką W parafii św. Michała w Melgaço w Brazylii, gdzie jedynymi drogami są wodne szlaki dorzecza Amazonki, pracuje ks. Tadeusz Sępek. Powstanie tam Centrum Duszpasterskie Świętego Michała Archanioła. Będzie się składać z dwóch części: parteru z salami katechetycznymi i zapleczem kuchenno-sanitarnym oraz piętra – noclegowni dla parafian z dalekich wiosek. Centrum będzie też służyć niedożywionym i chorym dzieciom. – Aktualnie katecheza jest prowadzona w jednej ze szkół dzięki dobrej woli pani dyrektor, która jest katoliczką i która użycza sal szkolnych w każdą sobotę. Istnieje niebezpieczeństwo, że gdy ona odejdzie na emeryturę, nowy dyrektor zabroni prowadzenia katechezy w szkole. Moim marzeniem jest również zainstalowanie w przyszłości radia, a także przeznaczenie jednego z pomieszczeń na działalność Caritas – mówi ks. Tadeusz, który prosi o pomoc w sfinansowaniu jednego z etapów budowy.
W Andach
W Peru, w parafii św. Piotra Apostoła w Pampas-Tayacaja zaistniała potrzeba budowy domu rekolekcyjnego dla dzieci i młodzieży, przygotowujących się do I Komunii św. i bierzmowania. W minionym roku katechetycznym do I Komunii św. przystąpiło w tej parafii 415 dzieci, które przygotowywały się w dwudziestu pięciu wspólnotach parafii, zaś sakrament bierzmowania przyjęło 225 młodych ludzi. – W katechezie dzieci i młodzieży wielką pomocą byłyby stałe rekolekcje czy też jednodniowe spotkania ewangelizacyjne, które pomogłyby w budzeniu ducha religijnego parafian w Pampas. Poprzez rekolekcje prowadzone dla dzieci i młodzieży byłaby także możliwość dotarcia do ich rodziców i przez to wpłynięcia na ich formację religijną – mówi ks. Robert Zając. W Pampas już działa Centrum Pastoralne, gdzie są sale spotkań, kaplica, kuchnia, jadalnia i biblioteka. Potrzebny byłby natomiast dom, w którym można by było przenocować uczestników rekolekcji.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.