Bośnia i Hercegowina: Stop dyskryminacji chrześcijan

Politycy z krajów zachodnich powinni wywrzeć presję na bośniackich polityków, by katoliccy uchodźcy po dawnej wojnie, w większości Chorwaci, mogli wrócić do swoich domów. Tak uważa bp Franjo Komarica z Banja Luki.

Przewodniczący episkopatu Bośni i Hercegowiny wezwał też polityków, by były respektowane wszystkie podstawowe prawa obywatelskie tych ludzi.

„Chorwaccy katolicy muszą w końcu być traktowani tak samo jak dwie pozostałe grupy etniczno-religijne: serbscy prawosławni oraz muzułmanie. Należy im pozwolić na powrót z zagranicy i stworzyć warunki do odbudowania życia w ich rodzinnych miastach” – powiedział bośniacki hierarcha. Według niego państwo zostało sztucznie i niesprawiedliwie podzielone przez układ w Dayton z 1995 r. i od tego czasu zatapia się w społecznym i politycznym chaosie.

„Jako jedyną perspektywę widzi się kontrolę tego chaosu przez Unię Europejską i USA. Ale powojenna praktyka pokazuje, że życie nie może w ten sposób funkcjonować – podkreślił bp Komarica. – To zdrada europejskich wartości i fundamentów, nieprzestrzeganie porozumień międzynarodowych i hańba zarówno dla miejscowych, jak i dla zagranicznych polityków, którzy są odpowiedzialni za Bośnię i Hercegowinę”. 

Przewodniczący episkopatu tego kraju podkreślił, że chorwaccy katolicy nie otrzymali żadnego wsparcia finansowego udzielonego przez wspólnotę międzynarodową dla uchodźców wojennych. Według jego oceny ok. 4 tys. rodzin pragnie powrotu do kraju. Przed wojną, która miała miejsce w latach 1992-1995, na terenie dzisiejszej Bośni i Hercegowiny żyło 835 tys. katolików. Dziś pozostało ich jedynie ok. 400 tys.
 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8