Ks. prof. dr hab. Roman Pindel został mianowany przez papieża Franciszka nowym biskupem bielsko-żywieckim. 55-letni ks. Pindel jest cenionym biblistą, pedagogiem, koordynatorem Odnowy w Duchu Świętym archidiecezji krakowskiej. W 2011 r. został rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. We wrześniu 2013 wybrano go na nowego przewodniczącego Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych diecezjalnych i zakonnych.
Ks. prof. dr hab. Roman Pindel urodził się w 1958 r. W 1990 roku obronił doktorat z zakresu biblistyki. Napisał pracę pt. "Chrystus jako arcykapłan współczujący według Listu do Hebrajczyków". W 2001 r. habilitował się na podstawie rozprawy "W obronie prawdy Ewangelii. Analiza literacko-retoryczna Ga 1,11–2.21".
Ks. Pindel jest profesorem biblistyki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Pełni funkcję kierownika Katedry Hermeneutyki i Judaistyki. Specjalizuje się w egzegezie Nowego Testamentu.
Od 2004 r. był ojcem duchownym krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego, a w 2011 r. został jego rektorem. Jest duszpasterzem i koordynatorem grup modlitewnych Odnowy w Duchu Świętym archidiecezji krakowskiej oraz delegatem biskupa ds. nowych ruchów religijnych.
Ks. Pindel jest autorem wielu książek poświęconych Nowemu Testamentowi, jak również problemom duszpasterskim, małżeństwa i rodziny, m.in.: "Kapłaństwo w Biblii" (1992), "To, co z Ducha Świętego: egzegeza wybranych tekstów Nowego Testamentu" (1997), "Uzdrowienie przez słowo Boże" (2002), "Magia czy Ewangelia?: konfrontacja głosicieli Ewangelii ze światem magicznym w ujęciu Dziejów Apostolskich" (2003), "Aby dobrze wyjść z rodziną... i to nie tylko na zdjęciu: biblijne spojrzenie na problemy małżeństwa i rodziny" (2004), "Życie wspólnoty w świetle Słowa Bożego" (2004), "Gdy już przyszedłeś na Mszę Świętą" (2005), "Poznać Pawła Apostoła: lektura wybranych fragmentów Dziejów Apostolskich i Listów św. Pawła" (2008), "Naśladując Chrystusa-sługę" (2007), "Sztuka zarządzania sobą" (2008), "Kapłan. Pasjonat i specjalista od kontaktów z Bogiem" (2009).
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
"Każdy z nas niech tak żyje, aby inni mogli rozpoznać w nas obecność Pana".
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.