Papieska Msza za zmarłych kardynałów i biskupów

O miłości Chrystusa, najgłębszym i niezwyciężonym fundamencie nadziei chrześcijańskiej, mówił Franciszek podczas Mszy za dusze zmarłych w ostatnim roku kardynałów i biskupów.

Papież modlił się m.in. za kardynałów Józefa Glempa i Stanisława Nagy’ego oraz abp. Ignacego Tokarczuka. W sumie w ostatnim roku na świecie zmarło 9 kardynałów oraz 136 arcybiskupów i biskupów.

Na Eucharystii koncelebrowanej w Bazylice Watykańskiej Ojciec Święty nawiązał do pytań dotyczących przemijania i życia po śmierci, jakie stawiamy sobie w listopadowym czasie.

„Za każdym razem, gdy mamy do czynienia ze śmiercią bliskiej osoby lub kogoś znajomego, rodzi się w nas pytanie: «Co pozostanie z jego życia, z jego pracy, z jego służby Kościołowi?» – mówił Papież. – Księga Mądrości mówi nam: oni są w rękach Boga! Ręka to znak przyjęcia i ochrony. Wyrazem osobistej relacji i szacunku jest podać rękę, uścisnąć dłoń. Ci gorliwi pasterze, którzy poświęcili swe życie służbie Bogu i bliźnim, są w rękach Boga. Oni cali są dobrze strzeżeni i nie ulegną zepsuciu śmierci. Są w rękach Boga przez te wszystkie dni naszpikowane radością i cierpieniem, nadzieją i trudnościami, wiernością Ewangelii oraz troską o zbawienie duchowe i materialne powierzonych im wiernych. Nawet nasze grzechy są w rękach Boga. To są dłonie miłosierne, ręce «zranione» miłością. Jezus nieprzypadkowo chciał zachować swe rany na dłoniach po to, by dać nam odczuć swe miłosierdzie. To jest nasza siła i nasza nadzieja”. 

Franciszek przypomniał, że nie znamy dnia naszej śmierci, jednak możemy być pewni tego spotkania z Bogiem. Stąd, jak zachęcił, powinniśmy się na nie dobrze przygotować. 
 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9