Uroczystość Wszystkich Świętych znosi piątkową wstrzemięźliwość od potraw mięsnych i jest okazją do uzyskania odpustu zupełnego za zmarłych.
W tym roku uroczystość Wszystkich Świętych przypada w piątek. W związku z tym tego dnia (ze względu na uroczystość) katolików nie będzie obowiązywała wstrzemięźliwość od spożywania potraw mięsnych.
W tym szczególnym czasie Kościół daje nam możliwość uzyskania i ofiarowania za zmarłych odpustu zupełnego. Mogą go uzyskać wierni, którzy nawiedzą kościół, lub kaplicę publiczną 1 listopada od południa i przez cały Dzień Zaduszny. Taki odpust można go uzyskać tylko jeden raz w ciągu dnia.
Oprócz tego codziennie, w dniach od 1 do 8 listopada, po spełnieniu określonych warunków, wierni mogą uzyskać odpust zupełny, który ofiarowuje się wyłącznie za zmarłych. W tym celu należy pobożnie nawiedzić cmentarz i odmówić, choćby w myśli, modlitwę za zmarłych. Wymagane jest też zachowanie zwyczajnych warunków odpustu, takich jak brak przywiązania do grzechu, stan łaski uświęcającej, przyjęta Komunia św. i modlitwa w intencjach Ojca Świętego.
Czym jest odpust? „Jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca zasług Chrystusa i świętych” (KKK 1471).
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.
Wszystkie opcje audioprzewodnika trwają w sumie 11 godzin i 33 minuty.
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.