Przyjaciele Karola Wojtyły na Jasnej Górze

Grupa przyjaciół i wychowanków błogosławionego papieża Jana Pawła II z czasów, kiedy Karol Wojtyła był wikariuszem, duszpasterzem akademickim i biskupem krakowskim, modliła się w sobotę na Jasnej Górze.

Jak podało biuro prasowe sanktuarium, przyjaciele zmarłego papieża wraz z rodzinami przyjeżdżają do Częstochowy co roku, w okolicach przypadającej 16 października rocznicy wyboru Karola Wojtyły na biskupa Rzymu. W sobotę wspominali papieża i dziękowali za jego zapowiedzianą na 27 kwietnia przyszłego roku kanonizację.

"Po raz pierwszy byliśmy tutaj w 1953 roku z ks. Karolem Wojtyłą. Wracaliśmy z Poraja, gdzie udzielał ślubu naszej przyjaciółce. Zaproponował: pojedziemy do Matki Bożej; i przyjechaliśmy tutaj. Od tego czasu jeździmy rok w rok; to jest już 60. raz" - wspominała cytowana przez biuro prasowe Jasnej Góry Danuta Rybicka, która poznała ks. Wojtyłę, kiedy był wikarym w krakowskim kościele św. Floriana.

Przyjaciele ks. Wojtyły w młodości nazywali go "Wujkiem". Należeli do prowadzonego przez niego krakowskiego duszpasterstwa, pływali z nim na kajakach i chodzili na górskie wycieczki. Utrzymywali z nim kontakt także, gdy został biskupem i kardynałem. Dziś tworzą tzw. Środowisko, skupiające dawnych przyjaciół papieża i ich rodziny.

Po wyborze - 35 lat temu - metropolity krakowskiego na papieża, znajomi Karola Wojtyły odwiedzali go Rzymie i Castel Gandolfo. Podkreślają, że papież pozostał wierny przyjaźniom z czasów krakowskich. Chętnie wspominał dawne wyprawy w Bieszczady czy spływy kajakowe i wraz z przyjaciółmi śpiewał piosenki z tamtych czasów. Dziś przyjaciele są w pełni przekonani o świętości Jana Pawła II.

"Widzieliśmy, że to jest człowiek bliski Boga (...). Szanowaliśmy bardzo to, kiedy widzieliśmy, że on się oddala - czy to było w lesie, czy w kajaku; kiedy on odpływał i modlił się, bo on w ogóle dużo się modlił. Widzieliśmy tę jego świętość (...). To, że znaliśmy świętego człowieka, to uczucie wielkiej łaski w życiu" - mówiła Marta Walczewska, która z późniejszym papieżem brała udział w kajakowych i górskich wycieczkach.

W pielgrzymce tzw. Środowiska Jana Pawła II na Jasną Górę uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Mszy dla nich przewodniczył i homilię wygłosił ks. Szymon Jackowski-Fedorowicz. Był on ochrzczony w katedrze na Wawelu przez późniejszego papieża, a jako dziecko wielokrotnie uczestniczył w tzw. kinderbalach u "Wujka".

W sobotę na Jasną Górę pielgrzymowali również taksówkarze z całej Polski, kobiety skupione w Polskim Związku Kobiet Katolickich, maturzyści z archidiecezji lubelskiej, a także członkowie katolickiego ruchu "Comunione e Liberazione" - "Komunia i Wyzwolenie".

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10