Małżeństwa trwają na modlitwie do św. Józefa

Wszystko zapięte na ostatni guzik. Teraz trwa nowennowe odliczanie - 3. Ogólnopolski Kongres Małżeństw rozpoczyna się już 4 października.

Lista uczestników definitywnie zamknięta. – I tak mamy więcej małżeństw, niż moglibyśmy przyjąć – mówi Katarzyna Urbaniak z sekretariatu 3. Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw w Świdnicy.

Od 4 do 6 października 175 małżeństw z całej Polski będzie gościć w Świdnicy. To więcej niż zakładali organizatorzy. – Kilkanaście par zgodziło się, że będą brały udział w kongresie na zasadzie... telekonferencji, obok sali teatralnej, która jest miejscem spotkań plenarnych kongresu – mówi Katarzyna Urbaniak. – Ich determinacja, żeby wziąć udział w kongresie, budzi nasz szczególny szacunek – dodaje.

Kongresowicze zostali poproszeni, żeby do spotkania przygotować się przez modlitwę Nowenną do św. Józefa, ponieważ na zakończenie pierwszego dnia kongresu małżonkowie oddadzą się w opiekę św. Józefowi. Codziennie na swoją skrzynkę mailową otrzymują tekst modlitw przypisanych do danego dnia nowenny. – Wierzymy, że to dziewięciodniowe spotkanie jest niczym duchowe odliczanie oraz wytwarza między nami wszystkimi szczególną więź. Razem ze św. Józefem uczymy się bowiem głębszej miłości do Jezusa i Maryi – mówi Katarzyna Urbaniak.

W tym roku temat główny kongresu: "Księżniczka i wojownik" zwraca uwagę na naturalny podział ról i wrażliwości kobiety i mężczyzny budujących związek małżeński. – Zależy nam przede wszystkim na obudzeniu w żonach odpowiedzialności za mężów, a w nich samych pragnienie odkrycia i realizacji prawdy o sobie – wyjaśniają organizatorzy. Pomogą w tym prelegenci: ks. Stanisław Orzechowski "Orzech" – legendarny duszpasterz akademicki z Wrocławia, bp Ignacy Dec – biskup świdnicki, o. Konrad Małys – przełożony wspólnoty benedyktynów w Tyńcu, Marek Piekara – założyciel wspólnoty "Przymierze wojowników" z Krakowa, Mieczysław Guzewicz – konferencjonista i konsultor Rady ds. Rodziny KEP ze Wschowy, Tomasz Terlikowski – warszawski publicysta, Katarzyna Engelhard – menedżer ze Szczecina, Jacek Pulikowski – konferencjonista, autor poradników rodzinnych z Poznania, Agnieszka i Jakub Kołodziejowie – terapeuci i redaktorzy pisma "Zbliżenia" z Lublina.

W tym roku oferta kongresowa została poszerzona o kolejne wydarzenia kulturalne. – Do tej pory w piątkowy i sobotni wieczór proponowaliśmy koncerty. W tym roku w piątek wystąpi Antonina Krzysztoń, a w sobotę pokażemy gościom znaną i cenioną przez świdniczan sztukę teatralną "Królik Królik" w reżyserii Juliusza Chrząstowskiego, a zrealizowaną w ramach projektu Alchemia Teatralna. Ale to nie wszystko. Otóż wstępem do otwarcia kongresu jest wernisaż wystawy Ventzislava Piriankowa "Ikony Małżeńskie". Jestem przekonana, że obrazy mistrza, pełne z jednej strony zmysłowości, a z drugiej sacrum, znajdą uznanie nie tylko w oczach kongresowiczów. Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Dawnego Kupiectwa do połowy listopada; jest to z naszej strony dar dla wszystkich świdniczan, którzy z taką serdecznością przyjmują inicjatywę Kongresu Małżeństw w Świdnicy – dodaje Katarzyna Urbaniak. – I jeszcze coś. Wernisaż ma swoje dopełnienie w postaci spotkania autorskiego ze Zbigniewem Nosowskim, redaktorem "Więzi" i autorem książki "Parami do nieba", prezentującej małżonków, którzy w ciągu dwóch tysięcy lat historii Kościoła osiągnęli świętość, a ich przykład ma służyć wszystkim wierzącym. Ilustracją publikacji są reprodukcje obrazów Piriankova – bardzo inspirujące – mówi.

Kongres jest organizowany przez Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Świdnickiej i Fundację Małżeństwo Rodzina. Po raz drugi podczas kongresu zostaną wręczone statuetki Amicus Matrimoniorum (Przyjaciel Małżeństw), których laureatami zostali: ks. Stanisław Orzechowski, Irena i Jerzy Grzybowscy oraz Mieczysław Guzewicz.

Kongres jest unikatową inicjatywą w skali kraju. Patronują mu abp Józef Kowalczyk – Prymas Polski, bp Jan Wątroba – Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP oraz bp Ignacy Dec – Biskup Świdnicki. 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10