Coraz częściej ludzie dziś mówią: „Pan Bóg tak, Kościół nie”, „Jezus tak, ale księża nie”. Kryzys wiary? Sekularyzacja? Zwykły antyklerykalizm? A może fochy?
Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży „Kana” w Nowym Sączu zdecydowało się zorganizować cykle debat poświęconych istotnym problemom religijno-społecznym. Pierwsza z nich odbyła się 16 września, a zatytułowano ją: „Co to znaczy wierzyć w Kościół”. O tym rozmawiali bp Grzegorz Ryś z Krakowa, ks. dr hab. Andrzej Michalik z Tarnowa i red. Marcin Przeciszewski, szef Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Tu jest sens
Soborowa konstytucja „Lumen gentium” mówi, że Kościół jest sakramentem zbawienia i budowania jedności rodzaju ludzkiego. – Dla mnie Kościół jest miejscem, gdzie odnajduję sens egzystencji, gdzie spotykam Boga, gdzie jest wspólnota, gdzie odnajduję odpowiedzi na wiele pytań. Bez Kościoła trudno żyć, on nas formuje, w nim są sakramenty, które są umocnieniem – zauważa redaktor Przeciszewski. Czy Kościół jest konieczny? – Jest darem Boga dla człowieka – mówi ks. prof. Michalik. Choć Bóg mógł tak urządzić świat, że do każdego człowieka przychodziłby indywidualnie. – Wiara w Kościół to wiara w to, że Bóg uczynił go narzędziem jedności pomiędzy sobą a ludźmi. To dar i zadanie, przez które Bóg realizuje swój plan zbawienia. Spodobało się Bogu, by relacje z człowiekiem podtrzymywać także przez drugiego człowieka, ludzi. Kościół jest nam potrzebny jako wspólnota, która niesie, podtrzymuje, pomaga – dodaje ks. Michalik.
Wyzwanie
Co znaczy wierzyć w Kościół? – To znaczy być przekonanym do końca, że to, co mówi Kościół światu, to jest najwartościowsza propozycja ze wszystkich, jakie świat proponuje człowiekowi. Bo w przesłaniu Kościoła jest cała prawda o człowieku – uważa M. Przeciszewski. Barometrem utożsamienia się z Kościołem jest obecność na niedzielnej Eucharystii, przystępowanie do sakramentów. – Diecezja tarnowska, według statystyk, ma najwyższy stopień religijności w Europie – poinformował szef KAI. Według ostatnich danych, do kościoła w niedzielę chodzi w naszej diecezji 69,5 proc. wiernych. Średnia ogólnopolska to 40 proc. – W mojej warszawskiej parafii jest to tymczasem 12 proc. W naszym kraju 6 na 10 Polaków Kościół prawie w ogóle nie interesuje – zauważa M. Przeciszewski. Zmniejszająca się liczba wiernych w Kościele jest sporym wyzwaniem.
Duszpasterskie nawrócenie
Dlatego od lat mówi się ciągle o nowej ewangelizacji. – Papież Franciszek mówi o konieczności nawrócenia duszpasterskiego – przypomina Marcin Przeciszewski. Niektórzy tłumaczą to sformułowanie jako „nawrócenie pastoralne”. – Z nawróceniem pastoralnym mamy do czynienia wtedy, kiedy od zabiegów duszpasterskich o charakterze konserwującym przechodzimy do realizacji misji Kościoła – tłumaczy bp Grzegorz Ryś. Opowiada też krótką historię, jak na oazie podszedł do niego szczęśliwy młody chłopak, pytając: „Księże biskupie, co zrobić, żeby to zachować?”. – Otóż można to zachować przez pomnażanie. To jak z przypowieścią o talentach. Miał jeden talent i go zachował? Nie, ten nic nie zachował, bo dostał talent, który nigdy nie był jego. Zachowuje się przez pomnażanie. Próba zakonserwowania tego, co mamy, jest próbą samobójczą. To dotyczy wiary. Jak ją pomnożyć? – pytał bp Ryś.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Wychowanie seksualne zgodnie z Konstytucją pozostaje w kompetencjach rodziców, a nie państwa”
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.