Kolegium Filozoficzno-Teologiczne Polskiej Prowincji Dominikanów z siedzibą w Krakowie jest Wyższym Seminarium Duchownym prowadzonym przez Polską Prowincję Ojców Dominikanów.
Ojciec Paweł Klimczak OP został nowym rektorem Kolegium Filozoficzno-Teologicznego dominikanów w Krakowie. Zastąpił na tym stanowisku o. Michała Palucha OP.
O zmianach w kierownictwie dominikańskiego seminarium duchownego poinformowano na stronach internetowych Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Polskiej Prowincji Dominikanów. Zwalniający stanowisko o. Michał Paluch OP ma intensywniej poświęcić się pracy naukowo-badawczej.
O. Paweł Klimczak OP ma 38 lat i pochodzi z Rzeszowa. W 1994 r. wstąpił do nowicjatu dominikanów w Poznaniu, a w 2001 r. przyjął święcenia kapłańskie. Do 2012 r. przebywał w klasztorze Saint-Hyacinthe we Fryburgu Szwajcarskim, gdzie przygotował licencjat a potem doktorat z teologii dogmatycznej. Pracował też jako duszpasterz akademicki na Uniwersytecie Fryburskim oraz magister studentatu Szwajcarskiej Prowincji Dominikanów we Fryburgu. Po powrocie do Polski został mianowany submagistrem braci studentów, a później również subprzeorem krakowskiego klasztoru. W ubiegłym roku akademickim wykładał w Kolegium chrystologię i eschatologię. W tym roku będzie miał wykłady z mariologii i teologii fundamentalnej.
Kolegium Filozoficzno-Teologiczne Polskiej Prowincji Dominikanów z siedzibą w Krakowie jest Wyższym Seminarium Duchownym prowadzonym przez Polską Prowincję Ojców Dominikanów. Na mocy umowy miedzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Konferencją Episkopatu Polski w sprawie statusu prawnego szkół wyższych zakładanych i prowadzonych przez Kościół Katolicki Kolegium ma status „kościelnej szkoły wyższej”.
Kolegium działa na podstawie umowy o współpracy naukowej z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Absolwenci Kolegium mogą uzyskać tytuł magistra teologii nadany przez Radę Wydziału Teologicznego UPJPII w Krakowie. Umowa o współpracy naukowej z Wydziałem Teologicznym UPJPII została odnowiona na okres 10 lat dnia 7 marca 2012 r.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.